Փաշինյանի գործողությունները կարող են կապ ունենալ «ինչ-որ աշխարհաքաղաքական խաղերի» հետ. վարկած Աշոտյանից
03/10/2018 11:07
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշումը՝ հրաժարական տալու ու դեկտեմբերին արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների մասին նախապես ծրագրված գործողությունների ծրագիր էր, լրագրողներին ասաց ՀՀԿ փոխնախագահ, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը։
«Դրա մասին նա խոսեց դեռ Վահրամ Բաղդասարյանի հետ հանդիպումից հետո, իսկ երեկվա օրինագծի ընդունումը պարզապես պատրվակ էր՝ արագացնելու սեփական քաղաքական ծրագրերը կյանքի կոչելու ցանկությունը», - ասաց Ա.Աշոտյանը։
ՀՀԿ փոխնախագահն ասաց, եթե խնդիրն այն է, որ վարչապետն ու իր թիմը ուզում են կապիտալիզացնել իրենց 2/3-ը Ազգային ժողովում որպես մանդատներ, դա այլ հարց է:
«Եթե խնդիրն այն հիմնավորման մեջ է, որ փորձում են մեզ հրամցնել, ապա այդ հիմնավորումներից ոչ մեկը քննադատության չի դիմանում, ոչ տնտեսականը, ոչ մնացած բոլոր հիմնավորումները։ Հիմնավորումը մեկն է ինձ համար՝ Նիկոլ Փաշինյանն օր առաջ ուզում է Ազգային ժողովում ունենալ մեծամասնություն, և Աստված մի արասցե, վարկած է, արդեն մտահգություն է՝ ինչ-որ աշխարհաքաղաքական խաղերի շրջանակներում», - ասաց Ա.Աշոտյանը։

No grounded justification for conduction of snap parliamentary elections: Armen Ashotyan
The decision of the Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan over resignation and conduction of snap parliamentary elections in December is a pre-planned action plan, vice chairman of the Republican party Armen Ashotyan told the reporters on Wednesday.
“He spoke about it after the meeting with the head of the Republican party faction Vahram Baghdasaryan and the adoption of yesterday’s bill is just a pretext to speed-up the implementation of own political programs,” Ashotyan stressed.
He said the PM and his team want capitalization of their 2/3 in the NA as mandates, which is another issue.
“If the reason is the justification they try to present to us, I will say neither of them resists criticism, neither the economic justification nor the others. There is only one justification – Nikol Pashinyan wants to have majority in the parliament and God forbid if it is being done in the sidelines of geo-political games,” Ashotyan said.