Եթե արտահերթ ընտրությունների գնանք նոր Ընտրական օրենսգրքով, պատշաճ ժամկետներում ու վերացնելով սուպերվարչապետությունը՝ վարչապետի պաշտոնի համար առաջադրումներ չեն լինի. ՀՅԴ
03/10/2018 12:46
Եթե բանակցություններ են ընթանում, ճիշտ չէ խոսել վերջնագրերով, այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը.
«Եթե բանակցում ես, ճիշտ չէ վերջնագրերով խոսել, բանակցությունները ենթադրում են կոմպրոմիսներ», - ասաց Արմեն Ռուստամյանը։
Նա հիշեցրեց, որ իրենք առաջ են քաշել արտահերթ ընտրությունների սահուն անցկացման համար մի փաթեթ, որը նախատեսում է առաջնային երեք կետերի իրականացում՝ ընտրություններին գնալ նոր ընտրական օրենսգրքով, վերանայել Հայաստանի սուպերվարչապետության հարցը և ընտրել այնպիսի ժամկետներ, որ քաղաքական ուժերն ու հասարակությունը կարողանա պաստրաստվել ընտրություններին։
Aysor.am-ի թղթակցի դիտարկմանը, իսկ այդ դեպքում կա՞ն երաշխիքներ, որ վարչապետի ընտրություններին թեկնածուներ չեն առաջադրվի և ԱԺ-ն կլուծարվի, ՀՅԴ խմբակցության ղեկավարն արձագանքեց.
«Մենք ասել ենք, եթե համաձայնության ենք գալիս այս փաթեթով, իհարկե, նաև պայմանավորվում ենք, որ գործընթացն ընթանա ըստ Սահմանադրության պահանջի՝ չլինեն առաջադրումներ»։

АРФД: Если пойдем на внеочередные выборы с новым Избирательным кодексом, в надлежащие сроки и упразднив суперпремьерство, кандидаты на пост премьера выдвигаться не будут
Во время переговоров нельзя говорить на языке ультиматумов, заявил сегодня журналистам руководитель парламентской фракции АРФ «Дашнакцутюн» Армен Рустамян.
«Когда ведешь переговоры, нельзя говорить на языке ультиматумов, поскольку переговоры предполагают компромисс», - сказал Армен Рустамян.
Он напомнил о том, что они выдвинули пакет для плавного проведения внеочередных выборов, который предусматривал осуществление трех приоритетных пунктов – проведение выборов по новому реформированному Избирательному кодексу, пересмотр суперпремьерской системы и выбор таких сроков, чтобы политические силы и общество смогли подготовиться к выборам.
На замечание корреспондента Aysor.am, а есть ли в этом случае гарантии, что во время выборов премьер-министра не будут выдвинуты другие кандидаты и Национальное Собрание будет распущено, руководитель фракции АРФД ответил.
«Мы сказали, что если по этим пунктам будет достигнуто согласие, то конечно, договоримся также, чтобы процесс проходил согласно требованию Конституции и кандидаты не выдвигались».