Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն անհանգստացած է Սիրիային С-300-ի մատակարարմամբ
Ֆրանսիան մտահոգություն է հայտնում Սիրիային ռուսական С-300 համակարգերի մատակարարման առնչությամբ: Այս մասին հայտարարել են երկրի ԱԳՆ-ից:
«Ֆրանսիան մտահոգություն է հայտնել Ռուսաստանի կողմից  սիրիական վարչակազմին հակաօդային միջոցների մատակարարման առնչությամբ», - ասվում է գործակալության կայքում:
Նա նշել է, որ տարածաշրջանում լարված իրավիճակի պայմաններում նման սարքավորումների մատակարարումը «նպաստում է ռազմական տագնապի ռիսկի պահպանմանը և հետաձգում սիրիական ճգնաժամի քաղաքական կարգավորման հեռանկարը»:
Հոկտեմբերի 2-ին ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն Անվտանգության խորհրդին է ներկայացրել Սիրիային S-300 մատակարարման մասին:

МИД Франции обеспокоен поставками С-300 в Сирию
Франция выражает обеспокоенность в связи с поставками российских систем С-300 в Сирию. Об этом заявил представитель МИД страны.
«Франция с озабоченностью констатирует поставку Россией противовоздушных средств сирийскому режиму», — приводит его слова сайт ведомства.
Он отметил, что на фоне напряжённой ситуации в регионе поставка такого оборудования «способствует сохранению риска военной эскалации и отдаляет перспективу политического урегулирования сирийского кризиса».
2 октября министр обороны России Сергей Шойгу доложил Совету безопасности об осуществлении поставок С-300 в Сирию.