«Ինչ-որ վճարումներ են արվել Մարտի 1-ին կրակողներին». Ի՞նչ կապ ունեն Սիլվա Համբարձումյանն ու Սամվել Մայրապետյանը
09/10/2018 13:35
Գործարար Սիլվա Համբարձումյանը Հատուկ քննչական ծառայություն հոկտեմբերի 7-ին կանչվել է հարցաքննության որպես կասկածյալ, այնուհետև դարձել է վկա։ Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Համբարձումյանն ասաց, որ ՀՔԾ կանչվել է Մարտի 1-ի քրեական գործի նախաքննության շրջանակներում, ճիշտ նույն օրը, երբ ձերբակալվեց գործարար, Հ2 հեռուստաընկերության սեփականատեր Սամվել Մայրապետյանը։
Նա տեղեկացրեց, որ գումարի կանխիկացում և փոխանցում է ունեցել, ինչն էլ հիմք է դարձել, որ իրեն կանչեն նախաքննական մարմին որպես կասկածյալ։ Գումարի շրջանառության մասին տվյալները, ըստ Համբարձումյանի, բանկն է հայտնել իրավապահ մարմիններին։
«Մարտի 1-ի քրեական գործի շրջանակներում եմ կանչվել նախաքննական մարմին։ Տվել եմ ստորագրություն, որ մանրամասներ չեմ հայտնի, բայց իմ անունը ինձ համար կարևոր է ու ես պիտի մաքուր դուրս գամ էս ամենից։ Մի քանի օրից կտամ ասուլիս, մանրամասն կներկայացնեմ», - ասաց Համբարձումյանը։
Նա տեղեկացրեց, որ Մայրապետյանին ձերբակալելու օրը ինքը ՀՔԾ-ում առերեսում է ունեցել նրա հետ։ Մեր հարցին, թե գումարային փոխանցումները Մայրապետյանի՞ն են կատարվել և ընդհանրապես, ի՞նչ կապ ունի դա Մարտի 1-ի դեպքերի հետ, Համբարձումյանը պատասխանեց. «Դե գիտեք, ինչ-որ վճարումներ են արվել կրակողներին, այդ խնդիրն է։ Ես այդ հարցում մաքուր եմ, պարզապես, ես այդ օրերին ունեցել եմ կանխիկացում ու փոխանցում, որը արել եմ Մայրապետյանին»։
Փորձեցինք հստակեցնել՝ գուցե կոռուպցիոն քրեական գործի մասին է խոսքը, Սիլվա Համբարձումյանը արձագանքեց. «Դե հիմա ես չգիտեմ՝ կոռուպցիա՞ է, թե՞ Մարտի 1: Անկեղծ ասած, չեմ կարող ասել, մինչև մի բան վերջնական չիմանանք»։
Մեր մյուս հարցին, թե ի՞նքն է նախաքննական մարմնին հայտնել Մայրապետյանի մասին, Համբարձումյանը պատասխանեց. «Նրանից հետո է իմ անունը հայտնվել նախաքննության մոտ։ Նրա հաշիվները ստուգելուց են ինձ կանչել ՀՔԾ։ Եթե փոխանցում չլիներ, ինձ չէին կանչի»։
Հետաքրքրվեցինք նաև՝ հնարավո՞ր է ինքը եղել է միջնորդ Մայրապետյանին գումար փոխանցելու հարցում, Համբարձումյանն ասաց, որ ինքը միջնորդ չի եղել, բայց հրաժարվեց մանրամասներ հայտնել՝ նշելով, որ պարտավորվել է չհրապարակել նախաքննական գաղտնիք։
Նշենք, որ Հատուկ քննչական ծառայությունը, որի վարույթում գտնվող քրեական գործի շրջանականերում է հենց Մայրապետյանը ձերբակալվել է, մինչև այժմ չի հրապարակել տվյալներ, թե ինչ հիմքով են նրան ձերբակալել և արդյոք մեղադրանք առաջադրվել է, թե ոչ։

«Тем, кто стрелял 1 марта, были заплачены какие-то деньги». Какое отношение имеют к этому Сильва Амбарцуимян и Самвел Майрапетян
09/10/2018 14:52
Бизнесмен Сильва Амбарцумян 7 октября была вызвана на допрос в Специальную следственную службу (ССС) Армении в качестве свидетеля. В беседе с корреспондентом Aysor.am Сильва Амбарцумян сказала, что ее вызвали в ССС в рамках следствия по делу 1 марта, буквально в тот же день, когда был задержан предприниматель, собственник телекомпании «Հ2» Самвел Майрапетян.
Она также сообщила, что основанием для вызова в орган предварительного следствия в качестве свидетеля стали сделанные ею перечисление и обналичка. Данные об обороте средств, по словам Амбарцумян, правоохранительным органам предоставил банк.
«Я была вызвана в орган предварительного следствия в рамках уголовного дела 1 марта. Дала подписку о неразглашении подробностей, но мое имя для меня важнее и я должна выйти из всего этого чистой. Через несколько дней я созову пресс-конференцию, подробно все представлю», - заявила она.
Она также сообщила, что в день задержания Самвела Майрапетяна она имела с ним очную ставку. На вопрос корреспондента Aysor.am, перечисления были сделаны Самвелу Майрапетяну, и вообще, какое отношение все это имеет к событиями 1 марта, Сильва Амбарцумян ответила:
«Ну, знаете, тем, кто стрелял, были заплачены какие-то деньги, проблема в этом. Я в этом вопросе чиста, просто в эти дни у меня была обналичка и перечисление, которое я сделала Майрапетяну».
Корреспондент Aysor.am попытался уточнить, может речь идет о коррупционном уголовном деле, на что Сильва Амбарцумян отреагировала: «Ну, я не знаю, коррупция или 1 марта? Честно говоря, не могу сказать, пока окончательно что-нибудь не узнаем».
На вопрос, она сама сообщила органу предварительного следствия о Самвеле Майрапетяне, Амбарцумян ответила: «Мое имя оказалось у органа предварительного следствия после него задержания. После проверки его счетов меня вызвали в Специальную следственную службу. Если бы не было этого перечисления, меня бы не вызвали».
Aysor.am также поинтересовался, может она была посредником в вопросе перечисления денег Самвелу Майрапетяну, на что Сильва Амбарцумян ответила, что не была посредником, однако рассказать подробности отказалась, отметив, что обязалась не разглашать тайну следствия.
Отметим, что Специальная следственная служба Армении, ведущая производство по уголовному делу, в рамках которого задержан Самвел Майрапетян, до сих пор не опубликовала данные об основаниях его задержания, а также не сообщила, предъявлено ему обвинение или нет.