Երևանի ո՞ր փողոցներն են փակ լինելու երթևեկության համար հոկտեմբերի 10-ին, 11-ին և 12-ին
Կառավարության այսօրվա նիստում Նիկոլ Փաշինյանը հետաքրքրվեց ՀՀ ոստիկանապետ Վալերիյ Օսիպյանից, թե երթևեկության ի՞նչ սահմանափակումներ են լինելու հոկտեմբերի 11-ին ու 12-ին՝ Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի անցկացման կապակցությամբ:
«Երթևեկության անվտանգությունը ապահովելու նպատակով հոկտեմբերի 10-ին ժամը 22:00-ից արգելվելու է տրանսպորտային միջոցների կայանումը Հանրապետության ու Շահումյանի հրապարակներում, Վազգեն Սարգսյան փողոցում, Աբովյան փողոցում, Աբովյան-Թումանյան խաչմերուկում, Նալբանդյան փողոցում, Սախարովի հրապարակից դեպի Հանրապետության հրապարակ, Տիգրանի Մեծի պողոտայում, Տիգրան Մեծից դեպի Հանրապետության հրապարակ, Ամիրյան փողոցում, Ամիրյան-Մաշտոցի պողոտա-Հանրապետության հրապարակ հատվածում», - ասաց ՀՀ ոստիկանապետը։
Նրա խոսքով՝ հոկտեմբերի 11-ին՝ ժամը 8։30-ից մինչև 10։30-ն, արգելվելու է երթևեկությունն Աճառյան փողոցից դեպի կենտրոն, Մյասնիկյան պողոտա-Հերացի-Կորյունի փողոցներով, Ազատության պողոտայով՝ Ազատության պողոտա-Բաբայան խաչմերուկից, Սարալանջի, Տերյան, Կորյունի փողոցներում։
«Ամբողջությամբ երթևեկության համար փակ են լինելու Մաշտոցի պողոտան, Աթենքի փողոցը, Ծիծեռնակաբերդի խճուղին։ Հոկտեմբերի 11-ին՝ ժամը 5-ից մինչև միջոցառման ավարտը արգելվելու է երթևեկությունը Վազգեն Սարգսյան փողոցում, իսկ ժամը 8։30-ից փակ է լինելու Աբովյան փողոցը՝ Աբովյան-Թումանյան խաչմերուկից դեպի Հանրապետության հրապարակ, Ամիրյան փողոցը՝ Ամիրյան-Մաշտոց խաչմեչուկից դեպի Հանրապետության հրապարակ, Իտալիայի, Բեյրութի և Զաքյան փողոցները, Խորենացի փողոցը՝ Ագաթանգեղոսի խաչմերուկից, Տիգրան Մեծի պողոտան՝ Տիգրան Մեծ- Խանջյան խաչմերուկից դեպի Հանրապետության հրապարակ, Հանրապետության փողոցը՝ Հանրապետություն-Վարդանանց խաչմերուկից դեպի Տիգրան Մեծ պողոտա, Նալբանդյան փողոցը՝ Սախարովի հրապարակից Հանրապետության հրապարակ հատվածում, Արամի փողոցը՝ Արամի-Խանջյան խաչմերուկից», - ասաց Վալերիյ Օսիպյանը։
Վարչապետը հստակեցրեց, որ հոկտեմբերի 11-ին առավոտյան 8։30-ից երթևեկության համար փաստացի փակ է լինելու Երևանի կենտրոնը։
Կառավարության ղեկավարը հորդորեց հնարավորության դեպքում քաղաքացիներին օգտվել մետրոպոլիտենից։
«Կարծում եմ՝ մետրոպոլիտենը պետք է շարժակազմերի քանակն այս օրերին մեծացնի, պարոն Օսիպյան, կարծում եմ, որ այս ուղղությամբ արժի հատուկ հանձնարարական տալ», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Անդրադառնալով հոկտեմբերի 11-ին Հանրապետության հրապարակում տեղի ունենալիք գալա-համերգին՝ ոստիկանապետը հորդորեց դրան մասնակցելու ցանկություն ունեցող քաղաքացիներին հրապարակ գալ համերգից 2-3 ժամ շուտ, քանի որ անվտանգության նկատառումներով զննումներ են լինելու։

Downtown Yerevan closed for traffic on October 11, 12
Chief of the Armenian Police Valery Osipyan briefed at a cabinet sitting today on the traffic limitations on October 11 and 12 agreed with conduction of Francophone summit.
He said to ensure traffic security on October 10 from 10.00 p.m. parking will be banned in Republican and Shahumyan squares, Vazgen Sargsyan street, Abovian street, Abovian-Tumanyan crossroad, Nalbandyan street, in the sector from Sakharov Square to Republican Square, Tigran Mets Avenue, in the sector from Tigran Mets to Republcian Square, Amiryan Street, Amiryan-Mashtots-Republican Square sector.
He said on October 11 from 8.30 a.m. till 10.30 p.m. traffic from Atcharyan street to the center of the capital will be closed. Besides, the traffic will be closed in Myasniykyan Avenue-Heratsi-Koryun streets's sector, in Azatutyun Avenue from Azatutyun Avenue-Babayan street crossroad, Saralanj, Teryan, Koryun streets.
“Mashtots Avenue, Athens street, Tsitsernakaberd highway will be completely closed for traffic. On October 11 from 5 p.m. till the end of the event traffic will be closed in Vazgen Sargsyan street. From 8.30 a.m. traffic will be closed in Abovian-Tumanyan crossroad to Republican square sector, Amiryan-Mashtots crossroad to Republican square, Italy, Beirut and Zakyan streets, Khorenatsi street from Agatangeghos crossroad, Tigran Mets-Khanjyan crossroad to Republican Square, Republican street-Vardanants street crossroad to Tigran Mets Avenue sector, Nalbandyan street – from Sakharov Square to Republican Square sector, Aram street-Khanjyan street crossroad sector,” Osipyan briefed.
The Prime Minister clarified in short that on October 11 from 8.30 a.m. downtown Yerevan will be closed for traffic.
The head of the government urged the citizens to use metro if possible. He said corresponding instructions should be given to add the rolling stock during these days.