Թուրքական պարբերականը 15 մարդու լուսանկար է հրապարակել, որոնք Ստամբուլ են ժամանել Հաշքաջիի անհետանալու օրը
10/10/2018 15:32
Թուրքական կառավարական Sabah պարբերականը չորեքշաբթի 15 մարդու լուսանկար է հրապարակել, որոնք Սաուդյան Արաբիայից Ստամբուլ են ժամանել լրագրող Ջամալ Հաշքաջիի անհետանալու օրը: Ամենայն հավանականությամբ լուսանկարները կատարվել են օդանավակայանում անձնագրային ստուգման կետում եւ հյուրանոցում, փոխանցում է ТАСС-ը:
Պարբերականը հրապարակել է այդ անձանց անունները եւ ծննդյան տարեթվերը: Նրանցից հինգը Ստամբուլ են ժամանել կանոնավոր չվերթով, մյուսները՝ Gulfstream IV-ի երկու բիզնես չվերթով՝ HZ SK1 և HZ SK2 համարներով: Sabah-ը հայտնում է, որ այս օդանավերը պատկանում են Էր Ռիադում տեղակայված Sky Prime Aviation Services մասնավոր չարթերային ընկերությանը: Ընդհանուր առմամբ, այդ մարդիկ Ստամբուլում անցկացրել են մեկ օրից պակաս, իջեւանել են երկու հյուրանոցներում, իսկ նրանց մեծ մասը երկրից հեռացել է մասնավոր օդանավերով: Մի քանի մարդ օգտվել են կանոնավոր չվերթներից:
Պարբերականը կարծիք է հայտնել, որ 15 մարդուց կազմված այս խումբը «կապված է Հաշքաջիի անհետացման հետ»: Նախկինում նման վարկած էին առաջ քաշել նաեւ որոշ թուրքական լրատվամիջոցներ, սակայն լրագրողի ճակատագրի վերաբերյալ ոչ մի պաշտոնական եզրակացություն առայժմ չկա: Երեքշաբթի սաուդյան կողմը թուրք քննիչներին թույլ էր տվել զննել թագավորության գլխավոր հյուպատոսարանի շենքը, որտեղ այցելել էր լրագրողը:
The Washington Post պարբերականի լրագրողը՝ Սաուդյան Արաբիայի հպատակ Ջամալ Հաշքաջին հոկտեմբերի 2-ին Ստամբուլում գնացել էր Սաուդյան Արաբիայի գլխավոր հյուպատոսարան փաստաթղթեր ձևակերպելու: Նրա հարսնացուին չէին թույլատրել շենք մտնել, իսկ 5 ժամ հետո նրան հայտնել էին, թե Ջամալն արդեն գնացել է: Ավելի ուշ նա հայտնել էր, որ այս տեղեկությանը չի հավատում եւ չգիտի, թե ներկայումս լրագրողը որտեղ է գտնվում: Հոկտեմբերի 6-ին Reuters-ը հայտնել էր, որ Թուրքիայի ոստիկանությունը դիտարկում է հյուպատոսարանում լրագրողի սպանության վարկածը: Երեքշաբթի ԱՄՆ-ում Սաուդյան Արաբիայի դեսպան արքայազն Հալեդ բեն Սալման բեն Աբդել Ազիզ Ալ Սաուդը հերքել էր Թուրքիայում անհետացած սաուդցի լրագրողի սպանության մասին տեղեկությունը:

Турецкая газета опубликовала фото 15 человек, прибывших в Стамбул в день пропажи Хашкаджи
Турецкая проправительственная газета Sabah опубликовала в среду фотографии 15 человек, которые прибыли в Стамбул из Саудовской Аравии в день исчезновения журналиста Джамаля Хашкаджи. Снимки, по всей видимости, сделаны в аэропорту на паспортном контроле и в гостинице при заселении.
Газета публикует имена и года рождения этих лиц. Пятеро из них прибыли в Стамбул регулярными рейсами, остальные - на двух бизнес-джетах Gulfstream IV с бортовыми номерами HZ SK1 и HZ SK2. Эти самолеты, как пишет Sabah, принадлежат расположенной в Эр-Рияде частной чартерной компанией Sky Prime Aviation Services. В общей сложности эти люди провели в Стамбуле менее суток, остановились в двух гостиницах, и большая их часть покинула территорию республики на частных самолетах. Несколько человек воспользовались регулярными рейсами.
Газета считает, что эта группа из 15 человек "связана с похищением Хашкаджи". Подобную версию ранее уже выдвигали некоторые турецкие СМИ, однако никаких официальных заключений о судьбе журналиста пока нет. Во вторник саудовская сторона разрешила турецким следователям провести осмотр помещений генконсульства королевства, которое посетил журналист.
2 октября стало известно, что Хашкаджи отправился в генконсульство Саудовской Аравии в Стамбуле для оформления документов, с тех пор он не выходит на связь. 6 октября агентство Reuters сообщило, что турецкая полиция рассматривает версию убийства журналиста в здании генконсульства. Во вторник посол Саудовской Аравии в США принц Халед бен Сальман бен Абдель Азиз Аль Сауд опроверг информацию об убийстве исчезнувшего в Турции саудовского журналиста.