Ադրբեջանական կողմը ԵԱՀԿ առաքելությունը դուրս չի բերել իր առաջապահ դիրքեր. ԼՂՀ ԱԳՆ
Հոկտեմբերի 10-ին, Արցախի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԵԱՀԿ առաքելությունը հրադադարի ռեժիմի պլանային դիտարկում է անցկացրել Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում՝ Շահումյանի շրջանի Գյուլիստան գյուղից դեպի հարավ ընկած հատվածում։
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի (ԳՆԱՆ) դաշտային օգնական Օգնեն Յովիչը (Բոսնիա և Հերցեգովինա) և ԳՆԱՆ անձնական օգնական Սայմոն Թիլերը (Մեծ Բրիտանիա)։
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկը և նրա դաշտային օգնական Գենադիե Պետրիկան (Մոլդովա), ինչպես նաև ԳՆԱՆ գրասենյակի աշխատակից  Մարտին Շուստերը (Գերմանիա)։

Azerbaijani side fails to lead the OSCE mission to its front-line positions: NKR DM
On October 10, in accordance with the arrangement reached with the authorities of the Republic of Artsakh (Nagorno Karabakh Republic), the OSCE Mission conducted a planned monitoring of the ceasefire regime on the Line of Contact between the armed forces of Artsakh and Azerbaijan, to the south from Gyulistan village of the Shahumian region.
From the positions of the Defense Army of the Republic of Artsakh, the monitoring was conducted by Field Assistant to the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office (CiO) Ognjen Jovic (Bosnia and Herzegovina) and Personal Assistant to the CiO Personal Representative Simon Tiller (Great Britain).
From the opposite side of the Line of Contact, the monitoring was conducted by Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Ambassador Andrzej Kasprzyk and his Field Assistant Ghenadie Petrica (Moldova), as well as staff member of the Office of the CiO Personal Representative Martin Schuster (Germany).