«Փաստ». Քննարկվում է արտահերթ ընտրությունների անցկացման օրվա երեք տարբերակ
«Փաստ» թերթը գրում է. «Փաստացի արդեն իսկ պարզ է, որ մինչև տարեվերջ Հայաստանում տեղի կունենան արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ: Մեր ունեցած տեղեկություններով, ներկայում իշխանական շրջանակներում ակտիվ քննարկվում է ընտրության կոնկրետ օրը: Ամեն ինչ կախված է Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի և այն՝ հանրապետության նախագահի կողմից ընդունելու օրվանից:
Այնպես որ, տեսականորեն քննարկվում է երեք տարբերակ՝ դեկտեմբերի 2, 9 և 16:
Առաջին երկուսը հնարավոր է, եթե վարչապետը հրաժարական ներկայացնի Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովից անմիջապես հետո, ասենք՝ հոկտեմբերի 13–ին կամ 15–ին: Այս դեպքում հնարավոր կլինի ընտրություններն անցկացնել թե՛ դեկտեմբերի 2–ին, թե՛ 9–ին:
Մեր աղբյուրները նշում են, որ դեկտեմբերի 9–ի առումով իշխանություններին անհանգստացնում է այն հանգամանքը, որ քարոզարշավի վերջին օրը համընկնում է 1988 թվականի ավերիչ երկրաշարժի հերթական տարելիցի օրվա հետ, և այդ օրը հազիվ թե նպատակահարմար է ամփոփիչ հանրահավաքներ կամ այլ միջոցառումներ իրականացնել: Առավել հավանական են դառնում 2–ը և 16–ը: Վերջինը հնարավոր է, եթե Փաշինյանը հրաժարական ներկայացնի մի քանի օր ուշ, ասենք՝ եկող շաբաթվա վերջ»:

«Паст»: Обсуждаются три даты проведения внеочередных выборов
Газета «Паст» пишет, что фактически уже ясно – до конца года в Армении состоятся внеочередные парламентские выборы. По сведениям издания, в настоящее время во властных кругах активно обсуждается конкретная дата выборов. Все зависит от отставки Никола Пашиняна и дня ее принятия президентом страны.
Таким образом, теоретически обсуждаются три варианта – 2, 9 и 16 декабря.
Первые две даты возможны, если премьер подаст в отставку сразу после саммита Франкофонии, к примеру, 13-го или 15-го октября. В этом случае можно будет провести выборы и 2-го, и 9-го декабря.
«Как отмечают наши источники, в плане 9-го декабря власть обеспокоена тем обстоятельством, что последний день агитационной кампании совпадает с датой очередной годовщины разрушительного спитакского землетрясения 1988 года и в этот день вряд ли целесообразно проводить обобщающие митинги или другие мероприятия. Наиболее вероятными становятся 2-го и 16-е декабря. Последняя дата возможна, если Пашинян подаст в отставку на несколько дней позже, скажем, в течение следующей недели», - пишет газета.