Որևէ մեկը ինձ չի հակաճառել. Շարմազանովը՝ Յըլդըրըմի հետ «վեճի» հրապարակումների մասին
Անթալիայում աշխատանքային այցով գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովն արձագանքել է թուրքական մամուլում տարածված այն լուրերին, թե իբր Եվրասիական պետությունների խորհրդարանների ղեկավարների երրորդ միջազգային համաժողովում վեճ է ծագել իր և Թուրքիայի խորհրդարանի նախագահի միջև:
«Տարածված լուրերը չեն համապատասխանում իրականությանը: Իմ ելույթից հետո մեկ ժամից ավելի եղել եմ դահլիճում, ոչ Ասադովը, ոչ Յըլդըրըմը չեն արձագանքել իմ հայտարարությանը: Յըլդըրըմի և իմ միջև վեճ չի եղել: Դահլիճից դուրս եմ եկել բացառապես Կիպրոսի խնդրի հետ կապված, դրանից հետո կամ նիստից հետո, եթե իրենք որոշել են արձագանքել, դա իրենց խնդիրն է: Ի տարբերություն իրենց, ես բոլորի աչքերին նայելով եմ արտահայտվել, տեղյակ չեմ՝ ինձնից հետո խոսել են, թե՝ ոչ: Այս պահին ևս գտնվում եմ Թուրքիայում:
Երեկոյան մասնակցել ենք պաշտոնական ընդունելությանը: Այնտեղ ևս որևէ մեկը ինձ չի հակաճառել։ Հետևաբար, վեճի մասին լուրերը հերքում եմ, քանի որ վեճը լինում է, եթե երկու կողմերը ներկա են լինում:
Ինչ վերաբերում է հայտարարության տեքստին, դա լկտի սուտ է, հայտարարության տեքստի ժամանակ բոլորս այնտեղ ենք եղել, ես ևս ստորագրել ու քվեարկել եմ», - Aysor.am-ի հետ զրույցում ասել է Էդուարդ Շարմազանովը։

Между мной и Йылдырымом спора не было – Эдуард Шармазанов
Находящийся в Анталье вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов обратился к распространенным в СМИ сведениям о том, якобы на Международном форуме глав парламентов Евразийских государств между ним и председателем парламента Турции произошел спор.
«Распространенные сведения не соответствуют действительности. После моего выступления я находился в зале заседаний более одного часа и ни Асадов, ни Йылдырым не отреагировали на мое заявление. Между мной и Йылдырымом спора не было. Я вышел из зала исключительно в связи проблемой Кипра, если они решили отреагировать после этого или после заседания, то это уже их проблема. В отличие от них, я высказался глядя всем в глаза, я не в курсе, после меня говорили или нет. Сейчас я нахожусь в Турции.
Вечером участвовали в официальном приеме. Здесь мне никто ничего не говорил. Следовательно, слухи о споре опровергаю, поскольку спор бывает, когда присутствуют двое.
Что касается текста заявления, то это наглая ложь, во время заявления мы все находились там, я также подписал и проголосовал», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am Эдуард Шармазанов.