Վթարված «Սոյուզ ՄՍ-10»-ի անձնակազմը վայրէջք է կատարել Ղազախստանում
Վթարված «Սոյուզ ՄՍ-10»-ի անձնակազմը վայրէջք է կատարել Ղազախստանում, ռուս տիեզերագնաց Ալեքսեյ Օվչինինը և ամերիկացի աստղանավորդ Նիկ Հեյգը կապի մեջ են մտել. «Интерфакс»-ին հայտնել է ՌԴ հրթիռատիեզերական ճյուղի մի աղբյուր:
Գործակալության զրուցակցի խոսքով՝ «Սոյուզ ՄՍ-10» տիեզերանավի իջեցվող ապարատը վայրԷջք է կատարել Ղազախստանի Ժեզկազգան քաղաքից 20-25 կիլոմետր հեռավորության վրա, անձնակազմը վնասվածքներ չի ստացել:
«Բուժօգնության կարիք չկա», - ասել է աղբյուրը:
Նա հայտնել է, որ ԱՆ-12 ինքնաթիռը վայրէջքի վայր կհասցնի փրկարարների խմբին, կես ժամվա ընթացքում այնտեղ կլինեն ուղղաթիռները:
Ավելի վաղ Բայկոնուրի աղբյուրն «Интерфакс»-ին հայտնել է, որ դեպի Միջազգային տիեզերակայան «Սոյուզ ՄՍ-10» տիեզերանավի արձակման ժամանակ տեղի է ունեցել երկրորդ աստիճան շարժիչների վթարային անջատում: Նրա տվյալներով՝ վթարը տեղի է ունեցել թռիչքի 119-րդ վայրկյանին երկրորդ աստիճանի կենտրոնական բլոկից առաջին աստիճանի կողային բլոկների անջատման պահին: Գործակալության զրուցակիցը նշել է, որ անձնակազմը ողջ է, նրա հետ կապ Է հաստատված: «Սոյուզ» հրթիռը Բայկոնուրից արձակվել է հինգշաբթի առավոտյան:

Аварийный "Союз" приземлился в Казахстане
Спускаемый аппарат корабля "Союз" с космонавтом и астронавтом на борту приземлился в Казахстане, сообщил "Интерфаксу" источник в органах воздушного поиска и спасения.
"Есть посадка", - сказал источник.
По данным собеседника агентства, спускаемый аппарат корабля "Союз МС-10" приземлился в 20-25 км от города Жезказган в Казахстане, экипаж травм не получил. "В медпомощи не нуждаются", - сказал источник. Он сообщил, что самолет Ан-12 десантирует спасательную группу к месту посадки, в течение получаса подлетят вертолеты.
Четыре вертолета Ми-8 Центрального военного округа со спасателями и медиками на борту взлетели с аэродромов Жезказгана, Байконура и Караганды для поиска экипажа "Союз МС-10", сообщили в пресс-службе Центрального военного округа.
Ранее в четверг источник на Байконуре сообщил "Интерфаксу", что при запуске корабля "Союз МС-10" к МКС произошло аварийное отключение двигателей второй ступени. По его данным, авария произошла на 119-й секунде при отделении боковых блоков первой ступени от центрального блока второй ступени. "Затем сработал аварийный маяк, корабль разделился на отсеки и выпустил парашют", - сказал источник.