ԱՄՆ-ում ԵՄ-ին ռուսական գազի մատակարարումների կրճատման ծրագիր են ներկայացրել
Անվտանգության բնագավառում եվրոպական և տարածաշրջանային համագործակցության ենթակոմիտեի (Մտնում է Կոնգրեսի Սենատի արտաքին գործերի կոմիտեի մեջ) նախագահ Ռոն Ջոնսոնը և այդ ենթակոմիտեի անդամ սենատոր Քրիս Մերֆին ներկայացրել են օրինագիծ, որը Եվրամիությանը ռուսական գազի մատակարարումների կրճատման միջոցառումներ է առաջարկում, ասվում է Մերֆիի պաշտոնական կայքում:
«Եվրոպական անվտանգության և էներգետիկայի հատվածում դիվերսիֆիկացման մասին» օրենքն ուղղված է «Ռուսաստանի կործանարար ազդեցությանը հակազդելուն և ԱՄՆ-ում ու արտասահմանում տնտեսական հնարավորությունների ստեղծմանը», նշվում է կայքում: Փաստաթուղթը 1 մլրդ դոլարի հատկացում է նախատեսում ԵՄ-ում Էներգիայի նոր աղբյուրների օգտագործման նախագծերի ֆինանսավորման, նաև Եվրամիությանը դիվանագիտական ու տեխնիկական աջակցություն ցուցաբերելու համար:
«Այս օրենքը ԱՄՆ-ի առևտրի ու զարգացման գործակալությանը և մյուս գործակալություններին հնարավորություն է տալիս աջակցել Կենտրոնական ու Արևելյան Եվրոպայի ռազմավարական առումով կարեւոր էներգետիկական նախագծերում ԱՄՆ-ի մասնավոր հատվածի ներդրումներին: Այն կպաշտպանի ԱՄՆ-ի ազգային անվտանգության շահերը՝ օժանդակելով Եվրոպայում էներգետիկական անվտանգության բարելավմանը և շուկայի դիվերսիֆիկացմանը», - պարզաբանել է Ջոնսոնը:

В США представили план по сокращению поставок в ЕС российского газа
Председатель подкомитета по европейскому и региональному сотрудничеству в области безопасности (входит в комитет по иностранным делам Сената Конгресса) Рон Джонсон, и член этого подкомитета сенатор Крис Мерфи представили законопроект, предлагающий меры по сокращению поставок в Евросоюз российского газа,  сообщается на официальном сайте Мерфи.
Закон "О Европейской безопасности и диверсификации в энергетическом секторе" направлен на "противодействие пагубному влиянию Россию и созданию экономических возможностей в США и за рубежом", отмечается на сайте. Документ предполагает выделение $1 млрд на финансирование проектов по использованию новых источников энергии в ЕС, а также оказание дипломатической и технической поддержки Евросоюзу.
"Этот закон дает Агентству США по торговле и развитию и другим агентствам возможность поддержать инвестиции частного сектора США в стратегически важные энергетические проекты Центральной и Восточной Европы. Он защитит интересы национальной безопасности США, содействуя улучшению энергетической безопасности и диверсификации рынка в Европе", - пояснил Джонсон.