Գերմանիայում անհետ կորած է համարվում մոտ 3500 փախստական երեխա
Գերմանական Deutsches Kinderhilfswerk հումանիտար կազմակերպությունն անհանգստացած է անհետ կորած փախստական երեխաների թվի աճով: Քրեական գործերով դաշնային վարչության տվյալներով՝ ոստիկանության տվյալների բազայում այս պահի դրությամբ գրանցված է մինչև 13 տարեկան 902 և 14-17 տարեկան ավելի քան 2500 փախաստական, որոնց գտնվելու վայրի մասին ոչինչ հայտնի չէ:
Անհետ կորած դեռահաս փախստականների թիվը՝ Deutsches Kinderhilfswerk-ի տվյալով՝ անդադար նվազում է, մինչդեռ մինչև 13 տարեկան անհետ կորած փախստական երեխաների թիվը 2018 թվականի վերջին քառորդում աճել է:
Իրավապաշտպանները վիճակագրական այս տվյալները տարօրինակ են համարում՝ հաշվի առնելով այն փաստը, որ Գերմանիա եկող փախստականների թիվն ընդհանուր առմամբ նվազում է:
Կազմակերպության ղեկավար Հոլգեր Հոֆմանը պահանջել է միջազգային ու ազգային մակարդակով միջոցներ ձեռնարկել՝ անապահով երկրներից Եվրոպա եկող երեխաների անվտանգությունն ապահովելու և նրանց աջակցելու համար:
Missing Children Europe հասարակական կազմակերպությունն իր հերթին նախազգուշացրել է հանցավոր խմբավորումների շրջանում փախստական երեխաների հանդեպ հետաքրքրության աճի մասին՝ ընդգծելով, որ նրանք կարող են ֆիզիկական ու հոգևոր ճնշում գործադրել անչափահասների վրա՝ ստիպելով նրանց լքել փախստականների համար նախատեսված կենտրոնները:

В Германии числятся пропавшими без вести 3500 детей беженцев
Германская гуманитарная организация Deutsches Kinderhilfswerk обеспокоена ростом числа детей беженцев, пропавших без вести. Как сообщается на сайте организации в пятницу, 12 октября, по данным Федерального ведомства по уголовным делам, в полицейской базе данных числятся 902 беженца моложе 13 лет и более 2500 мигрантов в возрасте 14-17 лет, информация о местонахождении которых отсутствует.
Число пропавших без вести беженцев-подростков, по данным Deutsches Kinderhilfswerk, непрерывно снижается, в то время как количество потерявшихся детей мигрантов младше 13 лет в последнем квартале 2018 года выросло.
Правозащитники считают эту статистку "странной", если учитывать, что число прибывающих в страну беженцев в целом снижается. Глава Deutsches Kinderhilfswerk Хольгер Хофман потребовал принять на международном и национальном уровне меры улучшения защиты и поддержки детей, которые бегут в Европу из неблагополучных стран.
В свою очередь неправительственная организация Missing Children Europe предупредила о повышенном интересе к детям беженцев со стороны криминальных группировок, которые могут оказывать психическое или физическое воздействие, вынуждая несовершеннолетних мигрантов покидать центры размещения.