Վարչապետ դառնալու խնդիր իմ առաջ չեմ դնում. Ռոբերտ Քոչարյան
Վարչապետ դառնալու խնդիր իմ առաջ չեմ դնում և չեմ կարծում, թե դա ճիշտ կլինի, «Bloomberg»-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
Ինչ վերաբերում է ապագային, Քոչարյանն ասել է. «Ինչպես իրավիճակը կզարգանա։ Դա չպետք է լինի ինքնանպատակ։ Եթե այս իշխանությունը փայլուն կառավարի երկիրը, եթե մեր երկրի տնտեսությունը երկնիշ թվերով աճի, եթե Ղարաբաղի անվտանգության հարցը բավական հուսալի ապահովի, ապա դա այլ իրավիճակ կստեղծի։ Իսկ եթե մենք բոլոր այս հարցերում տեսնենք վատթարացում, ապա այլ իրավիճակ կլինի և նույնիսկ այն ժամանակ, եթե գտնվեն երիտասարդ, հեռանկարային գործիչներ, ովքեր կարող են զբաղեցնել այդ պաշտոնն ու շարժվել առաջ, ի սեր Աստծո, թող անեն», - ասել է Քոչարյանը։
Նրա խոսքով՝ այժմ մտահոգիչ է ղարաբաղյան հակամարտության խնդիրը, պատերազմի վերսկսման հնարավորությունը։
«Չպետք է մոռանալ, որ իրավիճակը սառեցված է և սահմանին դեռևս անհանգիստ է», - նշել է Քոչարյանը։
Բացի այդ, նրա խոսքով, մտահոգիչ է ԱՄՆ-ի հետ Իրանի հարաբերությունների լարվածությունը և դրանից բխող սանկցիաների կիրառումը։
«Եթե կառավարության գործունեությունը ռադիկալ կերպով չփոխվի, ապա կլինի հիասթափություն ու կծագեն լուրջ խնդիրներ։ Կընդունե՞ն իրենց սխալները, թե՞ դա կպայմանավորեն հակահեղափոխությամբ...», - նկատել է երկրորդ նախագահը։

Armenia’s second president has no intention to become Armenia’s PM
Armenia’s second president Robert Kocharyan has no intention to become a PM and does not consider it to be right either, he said in an interview to Bloomberg.
As to the future, Kocharyan said it will depend on further developments. “It should not be an end in itself. If these authorities brilliantly govern the country, if our economy registers double digit growth, if Karabakh security issue is solved, it will bring to one situation. But if we register worsening of the situation in all the mentioned directions, it will result in completely other situation. If that time young people, promising figures appear who can take this post and move forward, for God’s sake, let them do it,” Kocharyan said.
Kocharyan expressed concern over Nagorno Karabakh conflict issue and possibility of resuming the war. “We should not forget that the situation is frozen, and it is still not calm on the border,” Kocharyan said.
He also expressed concern over the tension in U.S.-Iran relations and the sanctions against Iran.
“If the government does not radically change its activity, it will result in huge disappointment and in creation of serious issues. Will they admit their mistakes, or will they agree it with counter-revolution?” Kocharyan said.