Իրավունքները պետք է լինեն պաշտպանված՝ անկախ տարածքի քաղաքական  կարգավիճակից. Մարդու իրավունքների պաշտպանն այցելել է Արցախ
15/10/2018 10:49
Իրավունքները պետք է լինեն պաշտպանված՝ անկախ տարածքի քաղաքական կարգավիճակից. Մարդու իրավունքների պաշտպանն այցելել է Արցախ
Հոկետմբերի 11-12-ն տեղի է ունեցել ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի Արման Թաթոյանի այցն Արցախ: Այցի ընթացքում տեղի են ունեցել հանդիպումներ Նախագահ Բակո Սահակյանի, Արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանի, Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև սրբազանի և Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի հետ:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են Արցախի մեր հայրենակիցների իրավունքների պաշտպանությանը, այդ հարցում համագործակցությանն առնչվող կարևոր հարցեր:
Սկզբունքը հստակ է. չի կարող տարածքի քաղաքական կարգավիճակը խոչընդոտ դառնալ իրավունքների պաշտպանության համար: Միջազգային իրավապաշտպան կառույցները պետք է ընդունեն հանրահայտ այս սկզբունքը, որն ընկած է հենց այդ կառույցների ստեղծման հիմքում: Արցախում էլ են բնակվում մարդիկ՝ կանայք, երեխաներ, հաշմանդամություն ունեցողներ, որոնց պաշտպանությունը, իրավունքների երաշխավորումը չպետք է կախվածության մեջ դրվի տարածքի կարգավիճակից:
Արցախի քաղաքացիական հասարակությունը, Մարդու իրավունքների պաշտպանը պետք է ներգրավված լինեն մարդու իրավունքներին առնչվող միջազգային գործընթացներին: Պետք է ակտիվ լինեն նաև միջազգային իրավապաշտպանների այցերն Արցախ: Այս խնդիրները պահանջում են բոլորիս միասնական ու անընդհատ ջանքերը: Տարվող աշխատանքը պետք է լինի ապաքաղաքական ու բարձր պրոֆեսիոնալ՝ սփյուռքի մեր հայրենակիցների ու միջազգային կառույցների հետ կապերի ճկուն գործադրմամբ:
Այս բոլոր հարցերում առանցքային է Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի դերը: Վստահ ենք, որ այս կառույցի աշխատանքը շարունակվելու է լինել արդյունավետ: Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը կգործադրի բոլոր ջանքերը ձևավորված ամուր համագործակցությունը զարգացնելու համար:

Арман Татоян: Политический статус территории не может быть препятствием для защиты прав
Омбудсмен Армении Арман Татоян 11-12 октября посетил с визитом Республику Арцах. В рамках визита состоялись встречи Армана Татона с президентом Арцаха Бако Саакяном, министром иностранных дел Масисом Маиляном, главой Арцахской епархии ААЦ Паркевом Мартиросяном и персоналом офиса Защитника прав человека Арцаха.
В ходе встреч обсуждались вопросы, касающиеся защиты прав человека и сотрудничества  в этом вопросе.
Принцип четок: политический статус территории не может быть препятствием для защиты прав. Международные правозащитные организации должны принять этот известный принцип, который заложен в основе создания этих структур. В Арцахе живут люди – женщины, дети, люди с инвалидностью, защита и гарантирование прав которых не может зависеть от статуса территории.
Гражданское общество, Защитник прав человека Арцаха должны быть вовлечены в международные процессы, касающиеся прав человека. Должны активизироваться визиты правозащитных организаций в Арцах. Эти задачи требуют от всех нас единых и постоянных усилий. Проводимые работы должны быть аполитичными и профессиональными, с вовлечением наших соотечественников Диаспоры и международных структур.
Во всех этих вопросах ключевую роль играет омбудсмен Арцаха. Уверены, что деятельность этой структуры продолжит быть эффективной. Офис Защитника прав человека Армении приложит все усилия для развития прочного сотрудничества.