Իսրայելացի զինվորականները 22 պաղեստինցու են բերման ենթարկել Հորդանան գետի Արևմտյան ափին
Իսրայելացի զինծառայողները երկուշաբթի  22 պաղեստինցու են բերման ենթարկել Հորդանան գետի Արևմտյան ափին, հայտնել է Իսրայելի պաշտպանության բանակը:
Նշվում է, որ ձերբակալվածները «պահպանության տակ են վերցվել ահաբեկչական գործունեությանը մեղսակցության կասկածանքով»: Հոկտեմբերի 12-ին Գազայի հատվածի սահմանին վերսկսվել են զանգվածային բողոքները: Անկարգությունների ընթացքում զոհվել է առնվազն վեց պաղեստինցի: Գազայի հատվածի առողջապահության նախարարության տվյալով՝ ավելի քան 250 մարդ վիրավորվել Է, որոնցից մոտ 150-ը հրազենային վիրավորում են  ստացել: Հոկտեմբերի 12-ին հազարավոր պաղեստինցիներ բողոքի երթերի են մասնակցել Գազայի հատվածի սահմանի մերձակա հինգ վայրերում:
Բողոքավորներն այրել են անվադողեր և քարեր նետել իսրայելցի զինծառայողների վրա, որոնք ի պատասխան կիրառել են արցունքաբեր գազ և մարտական փամփուշտներ:
Գազայի հատվածը վերահսկող ՀԱՄԱՍ շարժումն այս տարվա մարտից պարբերաբար բողոքի ակցիաներ է անցկացնում հատվածի շրջափակման դեմ: Անկարգությունների հինգ ամսվա ընթացքում զոհվել են բողոքի ակցիաների մոտավորապես 150 մասնակիցներ: Այդ ժամանակաշրջանում իսրայելական կողմից զոհվել է մեկ զինծառայող:

Израильские военные задержали 22 палестинца на Западном берегу Иордана
Израильские военнослужащие в понедельник задержали на Западном берегу реки Иордан 22 палестинца,  сообщила в понедельник армия обороны Израиля.
Отмечается, что задержанные "были взяты под стражу по подозрению в причастности в террористической деятельности".
12 октября на границе сектора Газа возобновились массовые протесты. В ходе беспорядков погибли, по меньшей мере, шестеро палестинцев. По данным министерства здравоохранения сектора Газа, более 250 человек были ранены, среди которых около 150 человек получили огнестрельные ранения.
Тысячи палестинцев в пятницу приняли участие в маршах протеста в пяти местах близ границы сектора Газа. Протестующие жгли покрышки и бросали камни в израильских военнослужащих, которые в ответ применяли слезоточивый газ и боевые патроны.
Контролирующее сектор Газа движение ХАМАС с марта этого года проводит регулярные акции протеста против блокады сектора. За пять месяцев беспорядков около 150 участников протестов погибли. С израильской стороны за это время погиб один военнослужащий.