Ռուսաստանն Իրանին կօգնի շրջանցելու ամերիկյան պատժամիջոցները
Ռուսաստանն Իրանին կօգնի ԱՄՆ-ի պատժամիջոցների շրջանցման մեխանիզմ ստեղծելու հարցում, հայտնել է Mako.co.il հրատարակությունը՝ հղում անելով Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարության գաղտնի փաստաթղթին:
Նշված է, որ այդ մեխանիզմին հավանություն են տվել Ռուսաստանի, Իրանի և Թուրքիայի ղեկավարները եռակողմ գագաթնաժողովում, որը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի յոթին Թեհրանում:
Ինչպես պարզաբանում է հոդվածի հեղինակ Դանա Վայսը Twitter-ի իր Էջում, Իրանն իր նավթը կմատակարարի Կասպից ծովում Ռուսաստանի նավթավերամշակման գործարաններին, իսկ այնուհետև այդ նավթը միջազգային շուկա կուղարկվի որպես ռուսական նավթ:
Բացի դրանից, ինչպես պնդում է լրագրողուհին, նման մեխանիզմի ստեղծմանը հավանություն կտան նաև Եվրոպայի երկրները, որոնք ցանկանում են այդ միջոցով պահպանել Իրանի հետ միջուկային գործարքը

Россия поможет Ирану обойти американские санкции
Россия будет помогать Ирану в создании механизма обхода санкций США. сообщает издание Mako.co.il со ссылкой на секретный документ министерства иностранных дел Израиля.
Отмечается, что этот механизм был одобрен главами России, Ирана и Турции на трехстороннем саммите, прошедшем в Тегеране седьмого сентября.
Как поясняет автор статьи Дана Вайс на своей странице в Twitter, Иран будет поставлять свою нефть на российские нефтеперерабатывающие заводы в Каспийском море, а затем эта нефть будет отправляться на международный рынок как российская.
Кроме того, как утверждает журналистка, создание такого механизма поддержат и европейские страны, которые хотят таким способом сохранить ядерную сделку с Ираном.