Իտալիայի գործողությունները կարող են ԵՄ–ի ճգնաժամին հանգեցնել
Իտալիայի նոր կառավարական կոալիցիան մտադիր է ճնշում գործադրել Գերմանիայի, Ֆրանսիայի և Եվրահանձնաժողովի վրա Իտալիայի պարտքի վերաձևակերպման հարցում։
Այսպես, Իտալիայի փոխվարչապետներ Լուիջի Դի Մայոն և Մատեո Սալվինին կազմել են բյուջեի նախագիծ, ըստ որի դեֆիցիտը նախատեսվում է ՀՆԱ–ի 2.4 տոկոսի սահմաններում՝ ԵՄ–ում թույլատրելի 2 տոկոսի դեպքում։
Նշվում է, որ ֆինանսների նախարար Ջովանի Տրիան չի սատարում բյուջեի այդ նախագիծը՝ հանդես գալով ավելի եվրոպական մոտեցման կողմից։
Այնուամենայնիվ, Դի Մայոն և Սալվինին հաղթաթուղթ ունեն, գրում է պարբերականը։ Դրանց թվում՝ Իտալիայի պետական պարտքը 2 մլրդ եվրոյի սահմաններում և անկում ապրող բանկային համակարգը։ Ահա փաստարկների միջոցով Իտալիայի փոխվարչապետները ցանկանում են ԵՄ–ի հետ բանակցել պարտքի  վերաձևակերպման ամենաշահավետ հնարավորությունները։
Պարբերականը հավելում է, որ Իտալիայի կառավարության գործողությունները կարող են բերել նրան, որ ԵՄ–ն այն տեսքով, որ մենք գիտենք, կարող է անհետանալ:

Действия Италии могут привести к краху Евросоюза
Новая правительственная коалиция в Италии намерена надавить на Германию, Францию и Еврокомиссию в вопросе реструктуризации итальянского долга. Это может привести к развалу ЕС, пишет австрийское издание Contra Magazin.
Так, вице-премьеры Италии Луиджи Ди Майо и Маттео Сальвини составили проект бюджета, который предусматривает дефицит в размере 2,4% ВВП — при допустимой в ЕС отметке в 2%. Отмечается, что министр финансов Италии Джованни Триа не поддерживает этот проект бюджета, выступая за более европейский подход.
Тем не менее Ди Майо и Сальвини владеют козырями, подчеркивает издание. Среди них — госдолг Италии в размере более €2 млрд и пребывающая в упадке банковская система. С помощью этих аргументов вице-премьеры Италии хотят выторговать у Евросоюза самые выгодные возможности для реструктуризации долга.
Издание добавляет, что действия итальянского правительства могут привести к тому, что Евросоюз «в том виде, в котором мы знаем его сейчас».