Ռամզան Կադիրովը Նիկոլ Փաշինյանին և Էմանուել Մակրոնին հրավիրել է Գրոզնի՝ պարի մրցույթ-փառատոնի
Չեչնիայի ղեկավար Ռամզան Կադիրովը՝ տեսնելով Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի պարը Երևանում, հրավիրել է նրանց այցելել Գրոզնի։
Իր Telegram-ալիքում Ռամզան Կադիրովը նշել է, որ ազգային պարերի մեծ սիրահար է, և պարը միավորում է Կովկասի ժողովուրդներին, գրում է РИА Новости գործակալությունը։
«Ինչու՞ անդրադարձա այդ թեմային այսօր։ Հիշեցի, տեսնելով, թե ինչպես են Փաշինյանն ու Մակրոնը գեղեցիկ պարում։ Կարծում եմ՝ «Փաշինյան-Մակրոն» պարը կարող է հրաշալի, բարի և կովկասյան ժողովուրդների համար օգտակար պարային մարաթոնի սկիզբ դառնալ։ Կարծում եմ, որ նախաձեռնությունը կսատարեն հայտնի քաղաքական, հասարակական գործիչները», - նշել է նա։
Նա տեղեկացրել է, որ Գրոզնիում մեկնարկել է Մահմուդ Էսամբաևի անվան միջազգային փառատոն-պարի մրցույթ, որին ներկա են լինում պատվավոր հյուրեր։
«Ուրախ կլինեինք տեսնել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին», - նշել է Ռամզան Կադիրովը։

Рамзан Кадыров пригласил Пашиняна и Макрона на конкурс танца в Грозный
Глава Чечни Рамзан Кадыров прокомментировал видео, на котором премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Франции Эммануэль Макрон исполняют армянский танец, пригласив политиков посетить Грозный.
Кадыров сообщил, что является большим любителем национальных танцев. Он отметил, что "язык и танец - одни из обязательных условий сохранения народа". По мнению главы Чечни, танцы объединяют и сплачивают народы Кавказа, пишет РИА Новости.
"Почему затронул сегодня данную тему? Вспомнил о ней, увидев, как дружно, в такт и ритм танцуют один из кавказских танцев Пашинян и Макрон. Это навело меня на мысль, что танец "Пашинян - Макрон" мог бы положить начало прекрасному, доброму и полезному всем кавказским народам танцмарафону. Думаю, что инициативу поддержат известные политики, общественные деятели", - написал он в Telegram.
Кадыров рассказал, что в понедельник в Грозном открывается международный фестиваль-конкурс танца имени Махмуда Эсамбаева. Он отметил, что в Чечне бывают и другие фестивали культуры и искусства с участием почётных гостей - глав регионов и федеральных политиков.
"Будем рады видеть и премьер-министра Армении Никола Пашиняна, а в качестве иностранного гостя - президента Франции Эммануила Макрона", - подчеркнул он.