Ճապոնացիներին կոչ են արել լաց լինել
Ճապոնիայում ավելի մեծ թվով ընկերություններ ու դպրոցներ են կոչ անում իրենց սաներին ու աշխատակիցներին լաց լինել՝ սթրեսը հանելու և հոգեկան առողջությունը պահպանելու համար, հայտնում է The Japan Times-ը:
Փորձագետների կարծիքով՝ ուրախության կամ տխրության արցունքներն օգնում են հանել լարվածությունը և թուլացնել վեգետատիվ նյարդային համակարգը:
«Լացը մշտական սթրեսից ինքնապաշտպանվելու միջոց է», - ասել է երկրի բժշկական համալսարաններից մեկի պրոֆեսոր Ջունկո Ումիհարան:
Թերթը գրում է միջնակարգ դպրոցի ուսուցիչ Հիդեֆումի Յոշիդայի մասին, որն արդեն ավելի քան 5 տարի լացի հատուկ դասընթացներ է անցկացնում, որի ընթացքում մարդկանց սովորեցնում է՝ ինչպես լացի միջոցով հանել լարվածությունը:

Японцев призвали поплакать
Все большее количество школ и компаний в Японии призывают учеников и сотрудников плакать, чтобы снять стресс и поддержать свое психическое здоровье. Об этом пишет The Japan Times.
По мнению экспертов, на которых ссылаются главы учреждений, слезы радости или грусти помогают снять напряжение и расслабить вегетативную нервную систему.
«Плач — это самозащита от постоянного стресса», — пояснил профессор медицинского университета Ниппон Джунко Умихара.
Газета пишет об учителе средней школы Хидефуми Ёшида, который уже более пяти лет ведет специальные уроки плача. На них он учит людей тому, как с помощью слез снять напряжение. «Если вы плачете раз в неделю, вы можете жить свободной от стресса жизнью», — говорит Ёшида. По его словам, это более эффективный.