Մեքսիկայի 3 նահանգներում նոր փոթորկի պատճառով տագնապ են հայտարարել
Մեքսիկայի ռազմածովային նախարարությունը հայտնել է Խաղաղ օվկիանոսում «Տարա» արևադարձային փոթորկի պատճառով Կոլիմա, Խալիսկո և Միչոական նահանգներում տարերային աղետների կանխման հատուկ ծրագրի գործողության մեջ մտնելու մասին, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Marina ծրագրի կանխման փուլը նախատեսում է գործողությունների և մեխանիզմների լրակազմ՝ ուղղված բնակչության համար վտանգների նվազեցմանը, ինչպես նաև հնարավոր կամ անխուսափելի բնական երևույթների կործանարար հարվածի հետևանքներից խուսափելուն կամ դրանք նվազեցնելուն, որոնցից կարող են տուժել մարդկանց կյանքերը և գույքը, արտադրական բազան, պետական ծառայությունների հատվածը և շրջակա միջավայրը», - հայտնել են գերատեսչությունից:
«Տարայի» հետևանքով տարածաշրջանում տեղատարափ անձրևներ են տեղում՝ ուժգին քամիներով, էլեկտրական մրրիկիներով և տեսանելիության սաստիկ նվազմամբ: Ավերածությունների և տուժածների մասին առայժմ տեղեկություններ չկան:

В трех штатах Мексики объявили тревогу из-за нового шторма
Министерство военно-морского флота Мексики сообщило в понедельник о введении в действие специального плана по предотвращению стихийных бедствий на территории штатов Колима, Халиско и Мичоакан из-за тропического шторма «Тара» в Тихом океане, передает РИА Новости.
«Фаза предотвращения плана Marina предполагает набор действий и механизмов, направленных на снижение риска для населения, а также на избежание или уменьшение эффектов от разрушительного удара возможных или неизбежных природных феноменов, от которых могут пострадать жизнь и имущество населения, производственная база, сектор госуслуг и окружающая среда», – сообщило ведомство.
Из-за «Тары» в регионе идут ливни с порывистым ветром, электрическими бурями и сильным понижением видимости. О разрушениях и пострадавших пока данных нет.