Ադրբեջանի ղեկավարության՝ ԼՂ հակամարտությանը կրոնական երանգ տալու փորձերն անթույլատրելի են. Շարմազանով
16/10/2018 13:47
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հոկտեմբերի 16-ին ընդունել է Միջազգային խորհրդի մարդու իրավունքների հարցերով միջազգային հասարակության նախագահ Թոմաս Շիրմախերին և Բոննի համալսարանի պրոֆեսոր Քրիստին Շիրմախերին, տեղեկացնում է ՀՀ ԱԺ մամուլի ծառայությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են ազգային և հոգևոր արժեքների պահպանման կարևորությանը: Էդուարդ Շարմազանովի խոսքով՝ այսօր քրիստոնեական քաղաքակրթությունը վտանգված է, և ինքը տարբեր վեհաժողովներում մշտապես բարձրացնում է քրիստոնեական հուշարձանների պահպանման հարցը: Այս համատեքստում նա անդրադարձել է Նախիջևանում հայկական հուշարձանների ոչնչացման խնդրին:
Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային հիմնահարցերին, ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը: ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ հիմնական մարտահրավերներն են անվտանգությունը, ԼՂ հիմնահարցի չկարգավորված լինելը, Ադրբեջանի ռազմատենչ հռետորաբանությունը և Թուրքիայի կողմից Հայաստանի շրջափակումը: Էդուարդ Շարմազանովի խոսքով՝ Ադրբեջանի ղեկավարության՝ ԼՂ հակամարտությունը մահմեդականների և քրիստոնյաների միջև կրոնական կոնֆլիկտ ներկայացնելու ջանքերը կեղծ են:
«ԼՂ հակամարտությունը չունի կրոնական երանգ: Հայաստանն ունի շատ լավ հարաբերություններ մահմեդական մի շարք երկրների հետ, որտեղ հայ ժողովուրդն ունի բարձր կարգավիճակ, պահպանվում են հայկական հուշարձանները: Ադրբեջանի ղեկավարության՝ հակամարտությանը կրոնական երանգ տալու փորձերն անթույլատրելի են», - նշել է խորհրդարանի նախագահի տեղակալը:

Попытки Азербайджана придать карабахскому конфликту религиозный характер недопустимы – Эдуард Шармазанов
16/10/2018 16:10
Вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов 16 октября принял президента Council of the International Society for Human Rights Томаса Ширмахера и профессора Боннского университета Кристин Ширмахер, сообщает пресс-служба парламента Армении.
В ходе встречи стороны отметили важность сохранения национальных и духовных ценностей. По словам вице-спикера парламента, сегодня христианская цивилизация подвергается опасности, и он всегда на различных форумах поднимает вопрос охраны христианских памятников. В этом контексте Эдуард Шармазанов коснулся уничтожения армянских памятников в Нахичеване.
Затронуты также региональные проблемы, урегулирование нагорно-карабахского конфликта. Вице-спикер парламента отметил, что основными вызовами являются безопасность, неурегулированность карабахского конфликта, милитаристская риторика Азербайджана и блокада Армении Турцией. По словам Эдуарда Шармазанова, ложны попытки азербайджанского руководства представить проблему как религиозный конфликт между мусульманами и христианами.
«Нагорно-карабахский конфликт не носит религиозный характер. У Армении прекрасные отношения с рядом мусульманских стран, где армянский народ пользуется высоким авторитетом, сохраняются армянские памятники. Попытки руководства Азербайджана придать карабахскому конфликту религиозный характер недопустимы», - подчеркнул вице-спикера парламента Армении.