«Արևելք-Արևմուտք» ինստիտուտի պատվավոր փոխնախագահի կարգավիճակը չէր կարող ազդեցություն ունենալ ՀՀ նախագահին մրցանակ շնորհելու վրա
17/10/2018 12:35
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը պետական կառավարման, կրթական, գիտական, դիվանագիտական ոլորտներում կուտակած փորձի, գիտելիքների ու միջազգային կապերի շնորհիվ համագործակցում է աշխարհի բազմաթիվ հեղինակավոր կենտրոնների և կառույցների հետ:
Մեկնաբանելով հրապարակումները, որ նախագահ Արմեն Սարգսյանին «Արևելք-Արևմուտք» ինստիտուտի մրցանակը շնորհվել է այն պատճառով, որ նա հանդիսանում է այդ կազմակերպության փոխնախագահը, Aysor.am-ին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից ասացին, որ այդ կառույցներից մեկն է «Արևելք-Արևմուտք» ինստիտուտը, որի հետ նա կապեր ունի դեռևս 2005 թվականից:
«Ներկայում նախագահ Սարգսյանը ինստիտուտի տնօրենների խորհրդի պատվավոր փոխնախագահն է, ինչը բացառապես ներկայացուցչական կարգավիճակ է ենթադրում: Ամերիկացի դիվանագետ Ջոն Էդվին Մրոզի անվան Համաշխարհային պետական գործչի մրցանակին Արմեն Սարգսյանն արժանացել է պետական գործչի իր երկարամյա կարիերայի և այդ ընթացքում արձանագրած հաջողությունների համար», - նշեցին նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Այստեղ հիշեցրեցին, որ նույն ձևով Ֆինլանդիայի նախկին նախագահ, Խաղաղության նոբելյան մրցանակակիր Մարտի Ահտիսաարին եղել է Արևելք-Արևմուտք ինստիտուտի նախագահը, ապա՝ պատվավոր նախագահը և միաժամանակ արժանացել է «Արևելք-Արևմուտք» ինստիտուտի տարեկան մրցանակին:
«Նույնիսկ ինստիտուտի ղեկավարության կազմում լինելը, առավել ևս՝ պատվավոր փոխնախագահի կարգավիճակը չէր կարող ազդեցություն ունենալ հեղինակավոր այդ կառույցի կողմից  տարվա մրցանակակրի որոշման վրա: Մրցանակի հավակնորդներն առաջադրվում և որոշվում են ինստիտուտի խորհրդի ավելի քան 50 անդամների կողմից՝ քվեարկության միջոցով: Իսկ մրցանակն ինքնին հեղինակավոր է ոչ միայն այն ստացող գործչի, այլև նրա ներկայացրած երկրի համար», - ասացին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:

Статус почетного заместителя председателя Института «Восток-Запад» не мог повлиять на присуждение премии президенту Армении
17/10/2018 14:13
Президент Армении, благодаря накопленному государственному, образовательному, научному и дипломатическому опыту, знаниям и международным связям, сотрудничает с различными авторитетными центрами и структурами мира.
Об этом Aysor.am заявили в управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, комментируя публикации о том, что президент Армен Саркисян награжден Институтом «Восток-Запад» премией Государственного деятеля имени Джона Эдвина Мроза, поскольку является заместителем председателя этой организации.
Институт «Запад-Восток» является одной из этих структур и у Армена Саркисяна еще с 2005 года установились связи с ней, отметили в управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении.
«В настоящее время президент Саркисян – почетный заместитель председателя Совета директоров института, что предполагает чисто представительский статус. Армен Саркисян удостоен премии Государственного деятеля имени американского дипломата Джона Эдвина Мроза за многолетнюю карьеру государственного деятеля и зафиксированные успехи», - заявили в управлении по связям с общественностью Аппарат президента.
Было также отмечено, что бывший президент Финляндии, лауреат Нобелевской премии мира 2008 Марти Ахтисаари также был председателем Института «Запад-Восток», затем –   почетным председателем и при этом также удостоился ежегодной премии Института «Запад-Восток».
«Даже вхождение в состав руководства институтом, тем более, статус почетного заместителя председателя, не мог повлиять на решение этой авторитетной структуры о присуждении ежегодной премии. Претенденты на премию выдвигаются и решаются со стороны более 50 членов совета института – путем голосования. А сама премия престижная не только для получившего ее деятеля, но и для страны, которую он представляет», - заявили в управлении по связям с общественностью Аппарат президента.