Փաստաբանը դիմել է ՔԿ՝ գաղտնալսված զրույցի գործով Ռոբերտ Քոչարյանին դատավարական կարգավիճակ տալու միջնորդությամբ
17/10/2018 17:18
ԱԱԾ տնօրենի և ՀՔԾ պետի միջև հեռախոսազրույցի վերաբերյալ Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական գործի շրջանակներում ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ներկայացուցիչ Հովհաննես Խուդոյանը միջնորդություն է ներկայացրել Ռոբերտ Քոչարյանին տուժողի դատավարական կարգավիճակ տալու վերաբերյալ, Aysor.am-ի հարցմանն ի պատասխան` տեղեկացնում են Քոչարյանի փաստաբանական խմբի լրատվական ծառայությունից։
Միջնորդությունը, ըստ աղբյուրի, Քննչական կոմիտե ներկայացվել է հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ հրապարակված ձայնագրության բովանդակությունը պարունակում է այնպիսի տվյալներ, որոնք առերևույթ հաստատում են Ռոբերտ Քոչարյանի ազատությունն ապօրինի սահմանափակելուն ուղղված գործողություններ կատարելու փաստը:
Հովհաննես Խուդոյանի կարծիքով, իրավաչափ կլինի դատավարական կարգավիճակի ճանաչումը, իսկ մերժումը կասկածի տակ կդնի նախաքննության օբյեկտիվությունը:
Հիշեցնենք՝ ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանի և ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանի միջև մարտի 1-ին առնչվող քրեական գործի վերաբերյալ հեռախոսազրույցը գաղտնալսվել էր ու հրապարակվել։ Կատարվածի առնչությամբ հարուցվել էր քրեական գործ՝ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով՝ «պաժշտոնեական լիազորություններն անցնելը»։
ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանը, որը այս գործով հանդիսանում է որպես տուժող, երեկ լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել էր, որ իրավապահներին արդեն հայտնի է գաղտնալսման պատվիրատուն, և նա հանրության մեջ լայն ճանաչում ունի։

Адвокат обратился в СК Армении с ходатайством о предоставлении Роберту Кочаряну процессуального статуса потерпевшего по делу о прослушке
17/10/2018 18:31
В рамках возбужденного в Следственном комитете Армении уголовного дела по факту прослушки телефонного разговора между директором СНБ и начальником ССС представитель второго президента Армении Роберта Кочаряна Ованнес Хуршудян подал ходатайство о предоставлении Роберту Кочаряну процессуального статуса потерпевшего. Об этом в ответ на запрос Aysor.am сообщила пресс-служба группы защитников интересов Роберта Кочаряна.
Согласно источнику, ходатайство подано в Следственный комитет с учетом того обстоятельства, что содержание опубликованной аудиозаписи разговора содержит такие данные, которые очевидно подтверждают факт осуществления действий, направленных на незаконное ограничение свободы Роберта Кочаряна.
По мнению Ованнеса Хуршудяна, признание процессуального статуса потерпевшего является правомерным, а отклонение поставит под сомнение объективность предварительного следствия.
Напомним, телефонный разговор между директором Службы национальной безопасности Артуром Ванецяном и начальником Специальной следственной службы Сасуном Хачатряном, касающийся уголовного дела о событиях 1 марта 2008 года, был прослушан и опубликован на видеохостинге YouTube. По данному факту возбуждено уголовное дело по признакам ч.1 ст.309 Уголовного кодекса Армении – превышение должностных  полномочий.
Директор СНБ, который  выступает в качестве потерпевшего по этому делу, сообщил накануне журналистам о том, что правоохранителями уже выявлен заказчик прослушки и он широко известен общественности.