Իսրայելն ի պատասխան հրթիռակոծման փակել է բոլոր հսկիչ անցակետերը Գազայի հետ սահմանին
Իսրայելն ի պատասխան իր տարածքի հրթիռակոծման որոշում է կայացրել փակել բոլոր հսկիչ անցակետերը Գազայի հետ սահմանին և  եռակի՝ 9 ծովային մղոնից (16,5 կմ) մինչև 3 մղոն, կրճատել ձկնորսության գոտին Միջերկրական ծովում՝ միջատարածքի մերձակա ջրատարածքում, հայտնել է Իսրայելի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը:
«Պաշտպանության նախարար Ավիգդոր Լիբերմանը հրամայել է փակել «Էրեզ» հսկիչ անցակետը (օգտագործվում է քաղաքացիների անցնելու համար) և «Քերեմ Շալոմ» հսկիչ անցակետը (օգտագործվում է բեռների տեղափոխումների համար), նաև Գազայի հատվածի մոտ ձկնորսության գոտին կրճատել մինչև 3 ծովային մղոն: Իսրայելի պաշտպանության նախարարն այդ որոշումն ընդունել է Իսրայել Պետության տարածքի հրթիռակոծումից հետո», - ասված է գերատեսչության կողմից տարածված հաղորդագրության մեջ:
Իսրայելացի զինվորականները չորեքշաբթի Գազայի հատվածից հրթիռի արձակում են գրանցել հրեական պետության տարածք: Times of Israel թերթը նշում է, որ հրթիռը պայթել է Բեեր Շևեյի տներից մեկի բակում: Թերթի տվյալներով՝ հրթիռակոծման հետևանքով վիրավորներ չկան, բայց վնաս է պատճառվել: 200-հազարանոց Բեեր Շևեն գտնվում է Գազայի հատվածից 40 կիլոմետր արևելք ընկած շրջանում: Այդ քաղաքի հրթիռակոծումներն Իսրայելը դիտում է որպես լուրջ էսկալացում:
Հրթիռակոծմանն ի պատասխան Իսրայելի ռազմաօդային ուժերի կործանիչներն արդեն «սկսել են Գազայի հատվածում հարվածներ հասցնել ահաբեկչական թիրախներին»:

Израиль закрыл все КПП на границе с Газой в ответ на ракетные обстрелы
Израиль принял решение закрыть все КПП на границе с сектором Газа и сократить зону рыболовства в Средиземном море у анклава в три раза - с 9 морских миль (16,5 км) до 3 морских миль (5,5 км) в ответ на ракетные обстрелы израильской территории,  сообщила в среду пресс-служба министерства обороны государства.
"Министр обороны Авигдор Либерман приказал закрыть КПП "Эрез" [используется для прохода граждан} и КПП "Керем-Шалом" [используется для грузовых перевозок], а также сократить зону рыболовства у сектора Газа до 3 морских миль, - говорится в распространенном ведомством коммюнике. - Министр обороны Израиля принял такое решение после ракетного обстрела территории Государства Израиль".
Палестинские радикалы в среду ночью выпустили из сектора Газа ракету по 200-тысячному городу Беэр-Шева на юге Израиля.
В ответ на ракетные обстрелы истребители ВВС Израиля уже "начали наносить удары по террористическим целям в секторе Газа", сообщила армейская пресс-служба.