Գերմանիայի դատախազությունն ստուգում է սկսել պաշտպանության նախարարի նկատմամբ
Բեռլինի դատախազությունը ստուգում է այն տեղեկատվությունն այն մասին, որ Գերմանիայի պաշտպանության նախարար Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը չափից ավելի շատ է գերատեսչության աշխատանքում ներգրավել արտաքին խորհրդատուների, հայտնել Է Der Spiegel հանդեսը:
«Ֆոն դեր Լյայենը կարող է պատասխանատու լինել այն բանի համար, որ երկար ժամանակի ընթացքում անձինք, որոնց վարձել են դրսից, աշխատել են որպես նախարարության շարքային աշխատակիցներ»,- գրել է հրատարակությունը:
Հանդեսի տվյալով՝ արտաքին խորհրդատուները չափազանց շատ են նախարարությունում աշխատանքի ներգրավվել այնպիսի ուղղություններով, ինչպիսիք են տեղեկատվական տեխնոլոգիաները և արդիականացման հարցերը:
Դատախազությունը նաև կստուգի այն տեղեկավտությունը, որ նախարարությունից պետական պատվերներն անմիջապես տրվել են որոշակի շրջանակի անձանց, այլ ոչ թե հայտամրցույթ անցկացվելուց հետո:

Прокуратура Германии начала проверку в отношении министра обороны
Прокуратура Берлина проверяет информацию о том, что министр обороны ФРГ Урсула фон дер Ляйен слишком часто привлекала к работе ведомства внешних консультантов,  сообщает в четверг немецкий журнал Der Spiegel.
"фон дер Ляйен может быть ответственной за то, что в течение долгого времени лица, которых нанимали со стороны, работали как рядовые сотрудники министерства", - пишет издание.
По данным издания, внешние консультанты слишком часто привлекались к работе по таким направлениям в министерстве, как информационные технологии и вопросы модернизации.
Прокуратура также проведет проверку информации о том, что государственные заказы от министерства сразу поступали к определенному кругу лиц, а не после проведения тендера.