Գերմանիայում խոշոր ահաբեկչություն է կանխվել
Գերմանիայի անվտանգության ծառայություններին հաջողվել է խոշոր ահաբեկչություն կանխել, որը ծրագրել էին «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման անդամները, հայտնում են NDR ու WDR հեռուստաընկերությունները, նաև Süddeutsche Zeitung և Die Zeit թերթերը.
Ահաբեկչական հարձակման իրականացման համար Գերմանիայի տարածք պետք է մտներ գրոհայինների երեք առանձին խումբ: Նրանց թիրախում կարող էր հայտնվել երկրում անցկացվող երաժշտական փառատոներից մեկը:
Գերմանիայի դաշնային դատախազությունը հաստատել է ահաբեկչական ծրագրերի առկայության մասին տեղեկությունը: Իրավապահներն ահաբեկիչներին հետևել են բավականին երկար ժամանակ:
Ըստ գլխավոր դատախազ Փեթեր Ֆրանկի՝ առկա տվյալների հիման վրա իրենց հաջողվել է քրեական գործ հարուցել 2016 թվականի հոկտեմբերին: Նրա խոսքով՝ ստացված ահազանգերը հստակ էին ու վստահելի: Պոտենցիալ ահաբեկիչներից ոմանք, սակայն, մինչ օրս գտնվում են հետախուզման մեջ:
Նշվում է, որ ահաբեկչության պլանավորան և իրականացման մեջ առանցքային դեր է խաղացել ամուսնական զույգ, որը 2015-ին մեկնել է Սիրիա ու անդամակցել ԻՊ-ին (Ռուսաստանում արգելված):
Սիրիական Ռաքքայում իսլամ ընդունած գերմանուհին փորձել է Գերմանիայի հյուսիսում գտնել կանանց, որոնք կամուսնանային պոտենցիալ ահաբեկիչների հետ՝ այդպիսով հարթելով նրանց մուտքը Գերմանիա: Մինչդեռ այդ կանանցից մեկը Սահմանադրության պահպանման գծով դաշնային գերատեսչության աշխատակից է եղել:
Ահաբեկիչների ծրագրերը խախտվել են ոչ միայն իրավապահների գործողությունների, այլև հենց ԻՊ-ի թուլացման ու կազմալուծման հետևանքով:
Ըստ գերմանական լրատվամիջոցների՝ տվյալ ամուսնական զույգը գտնվում է Սիրիայի հյուսիսում, որտեղ նրանց ազատազրկել են քուրդ զինյալները:

В Германии предотвратили крупный теракт
Службы безопасности предотвратили крупный теракт в Германии, запланированный группировкой Исламское государство. Это стало результатом более чем годичной операции, сообщают в четверг, 18 октября, телеканалы NDR и WDR, а также газеты Süddeutsche Zeitung и Die Zeit.
Отмечается, что для совершения теракта в Германию должны были въехать три группы преступников. Целью нападения мог стать один из музыкальных фестивалей. Федеральная прокуратура Германии подтвердила существование террористических планов.
"Мы очень заблаговременно узнали о планировании терактов и уже в октябре 2016 года могли открыть уголовное дело", – заявил генпрокурор Петер Франк.
По его словам, полученные сведения были "конкретными" и "надежными". При этом некоторые из потенциальных преступников еще разыскиваются. Главную роль должна была сыграть супружеская пара из Германии, которая в 2015 году отправилась в Сирию, где примкнула к ИГ.
Из сирийской Ракки принявшая ислам немка пыталась, по информации СМИ, найти на севере Германии женщин, которые были бы готовы выйти замуж за потенциальных террористов, что открыло бы им путь в ФРГ. Однако одна из женщин, с которой она контактировала, работала на Федеральное ведомство по охране конституции.
Планы террористов расстроили как действия следователей, так и развал самой группировки ИГИЛ. Газета Die Zeit уточняет, что упомянутая супружеская пара в октябре 2017 года сдалась курдским властям и с тех пор находится в разных местах лишения свободы на севере Сирии.