Մոլդովայի խորհրդարանը հրաժարվեց Սահմանադրության մեջ կետ մտցնել եվրաինտեգրացման մասին
Մոլդովայի խորհրդարանի պատգամավորներն առաջին ընթերցմամբ հավանություն էին տվել Սահմանադրության մեջ եվրաինտեգրացման վերաբերյալ կետ մտցնելու օրինագծին, բայց երկրորդ ընթերցմամբ այն չի անցել: Քվեարկությունից հրաժարվել է չորս խմբակցություն՝ սոցիալիստները, կոմունիստները, լիբերալները և լիբերալ-դեմոկտրատները:
«54 ձայն է տրվել պաշտպանության համար (…): Եթե 13 պատգամավոր՝ լիբերալ դեմոկրատները  լիբերալները, չլքեին նիստերի դահլիճը, ապա օրինագիծը կարող էր հաստատվել», - ասել է խորհրդրանի նախագահ Անդրիան Կանդուն:
Տեղական օրենսդրության համաձայն՝ Սահմանադրության փոփոխման համար անհրաժեշտ է, որ օրինագիծը պաշտպանի 67 պատգամավոր: «Դա երկրի ձախողումն է, որը եվրոպական ապագա ստեղծելու շանս ուներ: Մենք քննարկում ենք եվրոպական ինտեգրացման հարցի շուրջը հանրաքվե նախաձեռնելու հնարավորությունը: Հնարավոր է, որ այն անցկացվի խորհրդարանական ընտրությունների հետ նույն օրը (2019 թվականի փետրվարի 24-ին)», - եզրափակել է Կանդուն:
Մոլդովայի Դեմոկրատական կուսակցությունը, որին պատկանում է խորհրդարանական մեծամասնությունը, 2017 թվականի սեպտեմբերին առաջարկել է փոփոխություններ մտցնել Սահմանադրության մեջ: Դեմոկրատները ցանկանում են ամրագրել երկրի եվրաինտեգրացման ուղեգիծը:

Молдавский парламент отказался внести в конституцию пункт о евроинтеграции
Депутаты молдавского парламента одобрили в первом чтении законопроект о внесении в конституцию пункта о евроинтеграции, но второе чтение он не прошел.
От голосования отказались четыре фракции — социалисты, коммунисты, либералы и либерал-демократы.
"Пятьдесят четыре  голоса было отдано за поддержку <…>. Если бы 13 депутатов — либерал-демократы и либералы — не покинули зал заседания, то проект мог бы быть утвержден", — сказал председатель парламента Андриан Канду.
Согласно местному законодательству, для изменения конституции необходимо, чтобы проект поддержали 67 депутатов.
"Это провал страны, у которой был шанс создать европейское будущее. Мы рассматриваем возможность инициировать референдум по вопросу европейской интеграции. Возможно, он будет проведен в тот же день, что и парламентские выборы (24 февраля 2019 года)", — заключил Канду.
Демократическая партия Молдавии (ДПМ), которой принадлежит парламентское большинство, в сентябре 2017 года предложила внести изменения в конституцию. Демократы хотят закрепить курс страны на евроинтеграцию.