Պերուիի ՆԳՆ ղեկավարը հրաժարական է տվել նախկին դատավորի՝ երկրից փախչելուց հետո
Պերուի նախագահ Մարտին Վիսկարան չորեքշաբթի ընդունել է երկրի ՆԳ նախարար Մաուրո Մեդինայի հրաժարականը երկրից Գերագույն դատարանի նախկին դատավոր Սեսարա Ինոստրոսայի փախուստից հետո, ով կասկածվում է կոռուպցիայի համար, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Հաշվի առնելով տեղի ունեցած իրադարձության լրջությունը՝ ես որոշեցի ընդունել ներքին գործերի նախարարի հրաժարականը: Մենք կանգ չենք առնի կոռուպցիայի դեմ մեր ճակատային պայքարում»,- նշել է Վիսկարան իր թվիթերյան միկրոբլոգում:
Ինոստրոսան խորհրդարանի կողմից պաշտոնանկ էր արվել հոկտեմբերի սկզբին՝ բարձրագույն դատական ատյանի ներսում հանցավոր կոռուպցիոն համաձայնության կազմակերպման կասկածանքով: Նա հիմա գտնվում է Իսպանիայում, և Պերուի իշխանությունները նրա արտահանձնման հույս ունեն:

Глава МВД Перу ушел в отставку после побега из страны экс-судьи
Президент Перу Мартин Вискарра в среду принял отставку главы МВД Мауро Медины после побега из страны подозреваемого в коррупции бывшего судьи Верховного суда Сесара Иностросы, передает РИА Новости.
«С учетом серьезности произошедших событий я решил принять отставку министра внутренних дел. Мы не остановимся в нашей фронтальной борьбе с коррупцией», — написал Вискарра в своем микроблоге в Twitter.
Иностроса был снят в начале октября со своего поста парламентом по подозрению в организации преступного коррупционного сообщества внутри высшей судебной инстанции южноамериканской страны. Сейчас он находится в Испании, и власти Перу надеются на его выдачу.