Santander-ին կասկածում են փողերի լվացման համաշխարհային սխեմային մասնակցելու համար
Իսպանիայի խոշորագույն բանկին` Santander-ին, կասկածում են այսպես կոչվող դիվիդենդների լվացման համաշխարհային սխեմային մասնակցելու համար, հայտնում է Bloomberg-ը:
Դեռևս հունիսին Քյոլնի դատախազությունը բանկի նկատմամբ սկսել է հետաքննություն՝ կասկածելով հաստատությանը 4 տարվա ընթացքում խարդախություն իրականացնելու համար (2007-2011թթ.): Հետաքննությունը ենթադրում է, որ Santander-ի ներկայացուցիչները մասնակցել են խարդախության սխեմային, որը թույլ է տալիս մեկ անձի փոխարեն միանգամից երկուսին հետ պահանջել կապիտալի աճի եկամուտներից ստացված հարկերը:
Համաձայն գլոբալ հետաքննության տվյալների՝ բացի Գերմանիայից բանկի անօրինական գործողություններից տուժել է ևս 10 եվրոպական երկիր: Եվ վնասի չափը գնահատվում է 55 մլրդ եվրո:

Испанский банк Santander заподозрили в участии в мошенничестве
Крупнейший испанский банк Santander подозревается в участии в глобальной схеме по так называемому отмыванию дивидендов, сообщает агентство Bloomberg. Прокуратура Кёльна еще в июне начала расследование в отношении банка, подозревая его в мошенничестве на протяжении четырех лет (с 2007 по 2011 год).
Следствие полагает, что представители Santander участвовали в мошеннической схеме, которая позволяет требовать возмещения налогов с доходов от прироста капитала сразу двум лицам вместо одного. По данным глобального расследования, которое ведется германскими властями уже несколько лет, от незаконной практики банков помимо Германии могли пострадать еще десять европейских стран. А объем нанесенного ущерба оценивается в €55 млрд.