Կառավարությունը թույլ է տալիս, որ խորհրդարան անցնի 4 կուսակցություն կամ դաշինք. Ներկայացվեց փոփոխված ԸՕ-ն
19/10/2018 12:04
Ընտրական օրենսդրության կարևորագույն նպատակը Հայաստանում ժողովորդավարական ինստիտուտների կայացումն է, այսօր ԱԺ պետական-իրավական և մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում հայտարարեց Արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Արտակ Զեյնալյանը՝ ներկայացնելով փոփոխված Ընտրական օրենսգրքի նախագիծը։
Ընտրական օրենսգրքի նոր փոփոխություններով առաջարկում են երեք կուսակցությունների կամ դաշինքների փոխարեն թույլատրել Ազգային ժողով ներկայացվել 4 կուսակցություններ կամ դաշինքներ և մանդատների բաշխումն իրականացնել նրանց միջև։ Ընդ որում, 4-րդ քաղաքական ուժը խորհրդարան կհայտնվի ընտրություններում 2 տոկոս ընտրական շեմը հաղթահարելու պայմանով։ Զեյնալյանն ասաց, որ դա «Ծառուկյան» դաշինքի առաջարկությունն էր, որը ընդունվել է կառավարության կողմից։
ԱԺ պետա-իրավական և մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանը հետաքրքրվեց, թե նվազագույն թվով՝ 4 կուսակցություն չի մասնակցում ընտրություններին, ապա արդյոք դրանք չեն կայանալու։
Ի պատասխան Զեյնալյանն ասաց, որ դրա լուծումը կոնկրետ Ընտրական օրենսգրքով տրված չէ, բայց կա այլ լուծում՝ նորից է հայտարարվում կուսակցությունների կամ դաշինքների գրանցում։ «Հիմա մենք կարող ենք քննարկել ու տալ լուծում, թե ինչ է տեղի ունենում, երբ վերջնաարդյունքում գրանցվում է 3 կուսակցություն կամ դաշինք», - նկատեց Զեյնալյանը։
Ինչ վերաբերում է խորհդարանական մեծամասնությանը, ապա, ըստ Զեյնալյանի, բոնուսային համակարգը գործելու է, խորհդրարանում լինելու է կայուն խորհրդարանական մեծամասնություն։ «Կայուն խորհրդարանական մեծամասնություն անպայման պետք է լինի Ազգային ժողովում, և քաղաքական փոքրամասնությունը չի կարող փոքր լինել, քան 1/3-րդը։ Դա մնացել է անփոփոխ», -նշեց Զեյնալյանը։
Նոր փոփոխություններով առաջարկվում է կանանց ներկայացվածության քվոտայի բարձրացում՝ գործող 25 տոկոսի փոխարեն դարձնելով 30 տոկոս։
Նախարարի պաշտոնակատարի ներկայացմամբ, առաջարկվում է մեխանիզմ դատարանի կողմից անգործունակ ճանաչված անձանց ընտրական ցուցակից հանելու համար, իսկ ընտրողների իրազեկվածության բարձրացումն էլ իրականացվելու է Հանրային հեռուստաընկերությամբ բանավեճերի միջոցով։ Օրենքով նաև Հանրային հեռուստաընկերությունը պարտավորվելու է բանավեճի հրավիրել կուսակցությունների կամ դաշինքների համամասնական ցուցակը գլխավորող թեկնածուներին։
Սահմանվում է նաև, որ զինծառայողների անմիջական և ոչ անմիջական պետերին արգելվում է ներկա գտնվել քվեարկության սենյակում քվեարկության պահին։ Ընտրական գործընթացների նկատմամբ վերսհկողական հնարավորությունների բարձրացում։
«Կառավարությունը պատրաստ է քննարկել բացը, որպեսզի այս Ընտրական օրենսգիրքը լինի կատարյալ, անթերի», -  հայտարարեց Զեյնալյանը՝ ընդգծելով, որ պատրաստ են ընդունել դիտողություններ ու առաջարկություններ։

Amended Electoral Code to allow representation of 4 forces in parliament
The chief goal of the amendments in the Electoral code is to strengthen the democratic institutions in Armenia, acting Justice Minister Artak Zeynalyan stated today at the session of NA’s State-Legal and Human Affairs Standing Committee, while presenting the bill on amendments in the Electoral code.
The amendments offer to have 4 parties represented in the parliament instead of former 3 parties or blocs. According to it, the fourth force may appear in the parliament if it passes 2% threshold. Zeinalyan said it was the proposal of Tsarukyan faction which was accepted by the government.
Asked whether the elections will not take place in case four forces are not participating in them, Zeynalyan said the Electoral Code is not giving concrete solution to the issue but there is another solution – another registration of parties and blocs is being announced. “Now we may discuss and give solution to what happens if three parties or blocs are being registered,” Zeynalyan said.
As to parliamentary majority, Zeynalyan said the parliament will have stable parliamentary majority. “There should be stable parliamentary majority in the parliament and the political minority will not be less than 1/3. It has remained unchanged,” Zeynalyan said.
With new amendments it is offered to raise the quota of women’s representation making it 30% instead of acting 25%.
The acting minister said a mechanism is offered for removing people recognized inactive from electoral lists.
The raise of voters’ awareness will be implemented by debates on Public TV. The law will also oblige Public TV to invite candidates heading the lists of parties and blocs to debates.
The bill also bans direct and indirect heads of servicemen be in the voting room at the moment of voting.
“The government is ready to discuss the gaps for making the Electoral Code flawless,” Zeynalyan said, expressing readiness to listen and accept observations and proposals.