Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով կմեկնի Լիբանան
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած պատվիրակությունը հոկտեմբերի 20-ին երկօրյա աշխատանքային այցով կմեկնի Լիբանան:
Այցի շրջանակում Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպումներ կունենա Լիբանանի բարձրագույն ղեկավարության՝ նախագահ Միշել Աունի, վարչապետ Սաադ Հարիրիի, խորհրդարանի նախագահ Նաբիհ Բըրիի հետ։
Նախատեսված են նաև Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումները Լիբանանի հայ համայնքի ներկայացուցիչների և Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսի հետ, ինչպես նաև այցելություն Բեյրութի հայկական հոգևոր-մշակութային կենտրոններ, կրթական հաստատություններ։

Armenia’s Acting PM to depart for Lebanon
Delegation headed by Armenia’s acting Prime Minister Nikol Pashinyan will depart for Lebanon on October 20 for a two-day working visit.
In the sidelines of the visit, Pashinyan will meet with Lebanese highest leadership – President Michel Naim Aoun, Prime Minister Saad Hariri, parliament Chairman Nabih Berri.
Meetings with representatives of the Armenian community and His Holiness Catholicos of Great House of Cilicia Aram I as well as visits to Beirut’s Armenian spiritual-cultural and educational centers are scheduled.