Ալավերդու պղնձաձուլարանի փակումն անթույլատրելի է. Շարմազանովը դիմել է Փաշինյանին
Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը նամակով դիմել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ անդրադառնալով Ալավերդու պղնձաձուլական գործարանի աշխատանքների դադարեցմանը։
«Հարգելի պարոն Վարչապետ
Հայտնի է, որ Ալավերդի քաղաքը ստեղծվել է որպես պղնձաձուլական կենտրոն և առնվազն վերջին 2,5 հարուրամյակի ընթացքում եղել է մեր երկրի հանքարդույնաբերության կենտրոններից մեկը: Ալավերդու բնակիչների հիմնական մասի ապրուստը ուղղակիորեն կապված է եղել Ալավերդու պղնձաձուլական կոմբինատի հետ: Այսօր Ալավերդու պղնձաձուլական գործարանի շուրջ 650 աշխատակիցներ փաստացի կանգնած են իրենց ընտանիքների հանապազօրյա հացը վաստակելու վտանգի առջև:
Այսօրվանից տեխնիկապես չի աշխատում Ալավերդու պղնձաձուլական գործարանը:
Որպես ալավերդցի` կոչ եմ անում Ձեզ, հանձնարարել` անել հնարավորինն ու անհնարինը, որպեսզի Ալավերդու պղնձաձուլարանը շարունակի աշխատել: Հակառակ պարագայում՝ 650 ընտանիք կարող են բռնել արտագաղթի ճամփան: Պատրաստ եմ ուժերիս ներածին չափով փորձել օժանդակել կառավարությանը խուսափելու գործարանի վերջնական փակումից:
Ալավերդու պղնձաձուլարանի փակումը անթույլատրելի է և հղի է լուրջ հետևանքներով: Այս պայքարում ես լինելու եմ  իմ համաքաղաքացիների կողքին»,-գրել է Էդուարդ Շարմազանովը։
Հիշեցնենք, օրեր առաջ Ալավերդու պղնձաձուլական գործարանի բանվորները փակել էին Մ-6 միջպետական ճանապարհն ու «Հարավկովկասյան երկաթուղու» երկաթգիծը:

Закрытие медеплавильного завод Алаверди недопустимо – Эдуард Шармазанов обратился к Пашиняну
Вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов обратился с письмом к и.о. премьер-министра Николу Пашиняну в связи прекращением деятельности медеплавильного завода Алаверди.
«Уважаемый господин премьер-министр
Известно, что город Алаверди был создан как медеплавильный центр и как минимум в течение 2.5 столетия был одним из центров горнодобывающей промышленности нашей страны. Средства существования основной части населения Алаверди напрямую связаны с медеплавильным заводом. Сегодня около 650 работников медеплавильного завода Алаверди фактически оказались перед потерей возможности обеспечения насущного хлеба для своих семей.
С сегодняшнего дня медеплавильный завод Алаверди технически не работает.
Как алавердиец призываю Вас поручить предпринять все возможное и невозможное, чтобы медеплавильный завод Алаверди продолжал работать. В противном случае 650 семей могут вынуждено встать на путь миграции из Армении. Готов способствовать в меру сил правительству, чтобы избежать окончательного закрытия завода.
Закрытие медеплавильного завод Алаверди – недопустимо и чревато серьезными последствиями. В этой борьбе я буду находиться рядом со своими соотечественниками», -  написал Эдуард Шармазанов.
Напомним, несколько дней назад работники медеплавильного завод Алаверди в знак протеста перекрыли межгосударственную трассу М-6 и железную дорогу ЮКЖД.