Ալժիրի պետական ծառայողներին արգելել են նիկաբ կրել
Ալժիրի իշխանությունները նիկաբ կրելու արգելք են սահմանել վարչական հիմնարկությունների աշխատակցուհիների համար,  հայտնել է Associated Press գործակալությունը:
AP-ի տվյալով՝ Ալժիրի վարչապետ Ահմեդ Ույախյան համապատասխան կարգադրություններ է ուղարկել նախարարություններ և տարածաշրջանային պետական ծառայություններ, որոնցում բացատրել է նման որոշման պատճառները:
Վարչապետը նշել է, որ պետական կառույցների աշխատակիցները պարտավոր են «հիմնարկությունում պահպանել անվտանգության կանոններն ու պահանջները և  հաղորդակցվելու կանոնները, ինչն իր հերթին ենթադրում է ֆիզիկական նշաններով անձի սիստեմատիկ և մշտական նույնականացման հնարավորությունը»:
AP-ն ճշտում է, որ ալժիրցի կանանց հիմնական մասը մուսուլմանական գլխածածկոցն ընտրելիս նախապատվությունը տալիս է հիջաբին, որը կրելիս կնոջ դեմքը բաց Է մնում. և միայն Ալժիրի բնակչուհիների փոքր մասն է  նիկաբ կրում, որը միայն նեղ բացվածք է ենթադրում աչքերի համար:

Госслужащим в Алжире запретили носить никаб
Власти Алжира ввели запрет на ношение никаба сотрудницами административных учреждений, сообщает в пятницу агентство Associated Press.
По данным AP, премьер-министр Алжира Ахмед Уяхья направил соответствующие распоряжения в министерства и региональные госслужбы, в которых объяснил причины такого решения.
Премьер отметил, что сотрудники госструктур обязаны "в учреждении соблюдать правила и требования безопасности и правил общения, что в свою очередь предполагает возможность  систематической и постоянной идентификации личности по физическим признакам".
AP уточняет, что основная часть алжирских женщин при выборе мусульманского головного убора, отдает предпочтение хиджабу, при ношении которого лицо женщины остается открытым; и лишь малая часть жительниц Алжира носит никаб, который предполагает лишь узкую прорезь для глаз.