Էկվադորն ու Վենեսուելան փոխանակվել են դիվանագետների արտաքսումով
Էկվադորի իշխանություններն ուբաթ վտարել են Վենեսուելայի դեսպան Կարոլ Դելգադոյին, դրան ի պատասխան Կարակասում Էկվադորի գործերի հավատարմատար Էլիսաբետ Մենդեսին կարգադրվել է հեռանալ Վենեսուելայից, հայտնում է EFE գործակալությունը:
Երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունները վատթարացել են  Վենեսուելայի կապի նախարար Խորխե Ռոդրիգեսի արած արտահայտություններից անմիջապես հետո, որն Էկվադորի նախագահ Լենին Մորենոյին ստախոս է անվանել:
Ավելի վաղ Ռոդրիգեսը հայտարարել է, որ Էկվադորի նախագահը ստել է, երբ, սեպտեմբերին, ելույթ ունենալով ՄԱԿ-ի ամբիոնից, հայտարարել է, թե ամեն օր իր երկիր է ժամանում 6 հազար վենեսուելացի:
«Նրա հայտնած թիվը նշանակում է, որ ամեն օր և յոթ տարվա ընթացքում Վենեսուելայից Էկվադոր պետք է մեկներ 140-ական ավտոբուս», - պարզաբանել է Ռոդրիգեսը։

Эквадор и Венесуэла обменялись высылкой глав дипмиссий
Эквадорские власти в пятницу выдворили посла Венесуэлы Кароль Дельгадо, в ответ на это поверенной в делах Эквадора в Каракасе Элисабет Мендес было предписано покинуть Венесуэлу, сообщает агентство EFE.
Осложнение дипломатических отношений между двумя странами возникло вслед за высказываниями венесуэльского министра связи Хорхе Родригеса, который назвал президента Эквадора Ленина Морено лжецом.
Ранее Родригес заявил, что президент Эквадора солгал, когда, выступая с трибуны ООН в сентябре, заявил, что в его страну каждый день прибывает по 6 тысяч венесуэльцев. "Цифра, которой он манипулировал, означает, что ежедневно и в течение семи лет из Венесуэлы в Эквадор должны были отправляться по 140 автобусов", - объяснил Родригес.