Ինտերպոլի նախկին նախագահի կինը վստահ չէ, որ ամուսինը  ողջ է
Ինտերպոլի նախկին նախագահի կինը՝ Գրեյս Մենը, կասկածում է, որ Չինաստանում կաշառակերության կասկածանքով ձերբակալված իր ամուսինը ողջ է: Այս մասին նա պատմել է հեռուստառադիոհաղորդումների BBC կորպորացիային տված հարցազրույցում:
Ինտերպոլի նախկին նախագահ և ՉԺՀ-ի հանրային անվտանգության փոխնախարար Մեն Հունվեյը Չինաստան Է մեկնել սեպտեմբերի վերջին և այն ժամանակվանից կապի մեջ չի մտել ընտանիքի հետ: Ավելի ուշ Չինաստանի իշխանությունները հայտնել են նրա ձերբակալման մասին:
«Կարծում եմ՝ դա քաղաքական հետապնդում է: Ես վստահ չեմ, որ նա ողջ է», - հայտարարել է Գրեյս Մենը:
Մեն Հունվեյի կինը նաև պատմել է, որ ինքը հեռախոսազանգեր է ստացել՝ սպառնալիքներով: Անհայտ մի տղամարդ Մենին նախազգուշացրել է, որ «երկու խումբ» հետևում է նրան Ֆրանսիայում, որտեղ կինն ապրում է իր երեխաների հետ:
«Ես խիստ զարմացած էի: Ինչո՞ւ եմ թիրախ դարձել», - մեկնաբանել է նա հեռախոսազանգը:
Հոկտեմբերի 7-ին Չինաստանի իշխանությունները հաստատել են օրենքի խախտման կասկածանքով 64-ամյա Մեն Հունվեյի ձերբակալման փաստը: Նրա գտնվելու վայրը և այլ մանրամասնություններ չեն բացահայտվում: Հաջորդ օրը ՉԺՀ-ի հանրային անվտանգության նախարարությունը հայտնել է, որ Ինտերպոլի նախկին նախագահը կասկածվում է կաշառակերության և այլ հանցագործությունների համար:

Жена задержанного в КНР экс-президента Интерпола сомневается в том, что он жив
Жена экс-президента Интерпола Грэйс Мэн сомневается в том, что ее задержанный в КНР по подозрению во взяточничестве супруг жив. Об этом женщина рассказала в интервью телерадиовещательной корпорации Би-би-си, опубликованном в пятницу.
Экс-президент Интерпола и заместитель министра общественной безопасности КНР Мэн Хунвэй отбыл в Китай в конце сентября и с тех пор не выходил на связь с семьей. Позднее китайские власти сообщили о его задержании. "Я думаю, это политическое преследование. Я не уверена, что он жив", - заявила Грейс Мэн.
Супруга Мэн Хунвэя также рассказала, что ей поступали звонки с угрозами. Неизвестный мужчина предупредил Мэн, что "две группы" охотятся за ней во Франции, где женщина проживает вместе с детьми.
"Я была очень сильна удивлена. Почему я стала мишенью?", - прокомментировала она звонок.
7 октября власти Китая подтвердили факт задержания 64-летнего Мэн Хунвэя по подозрению в нарушении закона. Его местонахождение и другие детали не раскрываются. На следующий день министерство общественной безопасности КНР сообщило, что экс-глава Интерпола подозревается во взяточничестве и других преступлениях.
Партийный комитет ведомства принял решение создать специальную рабочую группу, которая проведет расследование в отношении подозреваемых в коррупции сообщников Мэн Хунвэя.