Չի կարելի 10-15 տարի ասել, որ ժամանակը չէ գազի կամ էլեկտրաէներգիայի սակագների իջեցման մասին խոսել. Միքայել Մելքումյան (Տեսանյութ)
19/10/2018 13:27
ԱԺ-ում մեկնարկեց ՀՀ գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարման և բաշխման համակարգերի գործունեությունը, գազի և էլեկտրաէներգիայի գործող սակագների հիմնավորվածությունը քննության առարկա դարձնելու նպատակով ստեղծված քննիչ հանձնաժողովի առաջին նիստը:
Հանձնաժողովի նախագահ «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանն առաջարկեց աշխատանքային կարգով հանձնաժողովի կազմում ներգրավվել նաև համապատասխան մասնագետների։
Անդրադառնալով գազի և էլեկտրաէներգիայի սակագաներին՝ Մելքումյանը նշեց, որ հիմա ճիշտ ժամանական է դրանք վերանայելու։
«Ես համոզված եմ, որ չի կարելի 10-15 տարի խոսել, որ առայժմ ժամանակը չէ գազի կամ էլեկտրաէներգիայի սակագների իջեցման մասին խոսել։ Կարծում եմ՝ հակառակը.  հենց հիմա է ժամանակը դրա մասին խոսելու», - ասաց նա։
Մելքումյանն ընդգծեց, որ գազը սահմանից կրկնակի թանկ է հասնում սպառողին, ու հանձնաժողովի առաքելությունը լինելու է նաև ուսումնասիրել սահմանից սպառողին հասնող ամբողջ շղթան ու հասկանալ, թե տեխնոլոգիական կորուստների մասով ինչ իրավիճակ է։
Նա ընդգծեց, որ պետք է նաև կորուստների ու շահութաբերության հարցը նայել:
«Ով ա՞ որոշում, որ Գազպրոմի շահութաբերությունը պետք է լինի 10 տոկոս կամ ՀԷՑ-ինը՝14», - ընդգծեց Մելքումյանը։

Нельзя заявлять в течение 10-15 лет о том, что пока не время говорить о снижении тарифов на газ и электроэнергию – Микаел Мелкумян
19/10/2018 14:08
В парламенте стартовало первое заседание следственной комиссии, созданной с целью изучения обоснованности действующих тарифов на электроэнергию и газ, деятельности систем снабжения и распределения газа и электроэнергии.
Председатель комиссии, депутат фракции «Блок Царукян» Микаел Мелкумян предложил в рабочем порядке включить в состав комиссии также соответствующих специалистов.
Касаясь тарифов на газ и электроэнергию, Микаел Мелкумян отметил, что сейчас правильное время для их пересмотра.
«Я уверен, что нельзя заявлять в течение 10-15 лет о том, что пока не время говорить о снижении тарифов на газ и электроэнергию. Считаю, что наоборот: именно сейчас время говорить об этом», - сказал он.
Микаел Мелкумян подчеркнул, газ доходит до потребителя с границы вдвое дороже и миссией комиссии будет изучить все цепочку транспортирования газа с границы и до потребителей, чтобы понять какова ситуация по части технологических потерь.
Он подчеркнул, нужно рассмотреть также вопрос потерь и рентабельности.
«Кто решает, что рентабельность компании «Газпром Армения» должна быть 10 процентов или ЗАО «Электрические силы Армении» – 14 процентов», - подчеркнул Микаел Мелкумян.