Չինաստանը պլանավորում է «արհեստական Լուսին» դուրս բերել ուղեծիր
Չինաստանը պլանավորում է մինչև 2022 թվականն ուղեծիր արձակել մինչև չորս «Արհեստական Լուսին» (Renzao Yueliang, «Ժենցզաո յուելյան») արբանյակներ՝ գիշեր ժամանակ Երկրի մակերևույթի լուսավորման համար ութ անգամ ավելի ինտենսիվ արտացոլման միջոցով, քան Երկրի բնական արբանյակը, հայտնել է China Daily թերթը, այդ օբյեկտներից առաջինը պլանավորվում տիեզերք արձակել արդեն 2020 թվականին:
«Չինաստանը պլանավորում է Չենդու քաղաքի (Սիչուանի նահանգ, Հարավարևտյան Չինաստան) երկնքում «Արհեստական Լուսինն» ուղեծիր դուրս բրել Սիչան տիեզերակայանից (գտնվում է նույն տարածաշրջանում) 2020 թվականին», - նշել է հրատարակությունը:
«Եթե արձակումը հաջող լինի, ևս երեք այդպիսի օբյեկտներ կարձակվեն 2022 թվականին», - մեջբերում է թերթը Չենդու քաղաքում Տյանֆուի նոր շրջանի Գիտական ասոցիացիայի ղեկավար Ու Չունֆենի խոսքը, որը տնօրինում է այդ նախագիծը:
«Արհեստական Լուսինը» լուսավորման արբանյակ է՝ գիշերը բնական արբանյակի լրացման համար, մասնագետների գնահատումներով՝ այն ութ անգամ ավելի պայծառ կլինի: Այդ բնութագրերին կհասնեն այն բանի շնորհիվ, որ վերջինս կգտնվի Երկրից 500 կիլոմետր բարձրության վրա, ինչը շատ ավելի մոտ է մինչև  Լուսին 380 հազար կիլոմետր հեռավորությունից», - հավելել է գիտնականը:

Китай планирует вывести на орбиту "искусственную Луну"
Китай планирует к 2022 году запустить на орбиту до четырех спутников "Искусственная Луна" (Renzao Yueliang, "Жэньцзао юэлян") для освещения земной поверхности в ночное время путем отражения солнечных лучей в восемь раз более интенсивно, чем естественный спутник Земли. Как сообщила в пятницу газета China Daily, первый из таких объектов планируется запустить в космос уже в 2020 году.
"Китай планирует вывести "Искусственную Луну" на орбиту над городом Чэнду (провинция Сычуань, Юго-Западный Китай) с космодрома Сичан (расположен в том же регионе) к 2020 году", - указывает издание. "Если запуск будет успешным, еще три таких объекта будут запущены в 2022 году", - приводит газета слова главы Научной ассоциации нового района Тяньфу в городе Чэнду У Чуньфэна, который курирует этот проект.
"Искусственная Луна" является спутником освещения для дополнения естественного спутника ночью, по оценкам специалистов, она будет в восемь раз ярче. Такие характеристики должны быть достигнуты благодаря тому, что она будет находится на высоте 500 км от Земли, что намного ближе дистанции в 380 тыс. км до Луны", - добавил ученый.