Սիրիայի իշխանությունները վերադարձրել են ինը հազար հափշտակված պատմական արտեֆակտներ
Սիրիայի իշխանություններին հաջողվել է վերադարձնել մոտավորապես ինը հազար հափշտակված պատմական արտեֆակտներ, միևնույն ժամանակ անօրինական հնագիտական պեղումներ են անցկացվում երկրի բռնազավթված տարածքներում: Այդ մասին РИА Новости-ին տված հարցազրույցում հայտնել է Սիրիայի մշակութային ժառանգության և թանգարանների վարչության տնօրեն Մահմուդ Համուդը:
«Մոտավորապես ինը հազար հափշտակված պատմական արտեֆակտներ է հաջողվել վերադարձնել Սիրիայում, եւս ավելի քան 100-ը վերադարձվել են Լիբանանից, այդ թվում՝ Պալմիրայից քարե արձաններ և սրբապատկերներ՝ Մաալյուլի վանքից», - հայտարարել է Համուդը:
Համուդը նաև պատմել է սիրիական կառավարության հսկողությունից դուրս գտնվող Մանբիջ, Ռաքքա քաղաքների մերձակա շրջաններում և Եփրատից դեպի արևելք ընկած գոտում անօրինականորեն կատարվող հնագիտական պեղումների մասին:
«Իրադրությունն ավելի վատ է այն տարածքներում, որոնք գտնվում են Թուրքիայի կողմից աջակցվող զինված խմբավորումների հսկողության տակ, այդ թվում՝ հարուստ ժառանգություն ունեցող Աֆրինում, որտեղ պատմական օբյեկտները գործնականում ամենօրյա կողոպտման են ենթարկվում թուրքական բանակի հովանավորությամբ», - հայտարարել է Համուդը:

Сирийские власти вернули девять тысяч похищенных исторических артефактов
Сирийским властям удалось вернуть порядка 9 тысяч похищенных исторических артефактов, при этом на оккупированных территориях САР ведутся незаконные археологические раскопки, заявил в интервью РИА Новости директор управления культурного наследия и музеев Сирии Махмуд Хаммуд.
"Порядка 9 тысяч похищенных исторических артефактов удалось вернуть в Сирии, еще более 100 возвращены из Ливана, в том числе каменные изваяния из Пальмиры и иконы из монастыря Маалюля", — заявил Хаммуд.
Хаммуд также рассказал о незаконно проводимых археологических раскопках в находящихся вне контроля сирийского правительства районах вокруг городов Манбидж, Ракка и к востоку от Евфрата.
"Ситуация хуже на территориях, находящихся под контролем поддерживаемых Турцией вооруженных группировок, в том числе в богатом наследием Африне, где исторические объекты подвергаются практически ежедневному разграблению под покровительством турецкой армии", — заявил Хаммуд.