«Նախարարն է մեղավոր, որ ընկել եմ սկանդալի մեջ». «Գրիգոր Լուսավորիչ» ԲԿ դիմած ազատամարտիկը նոր մանրամասներ է ներկայացնում
19/10/2018 14:38
Aysor.am-ը երեկ գրել էր Երևանի «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնում տեղի ունեցած միջադեպի մասին, համաձայն որի՝ ֆիզիոթերապևտիկ ծառայությունների դիմաց գումար էին պահանջել պետպատվերով բուժօգնության դիմած ազատամարտիկից, սակայն Արցախյան պատերազմի մասնակից, երրորդ կարգի հաշմանդամություն ունեցող Աշոտ Հակոբյանը հրաժարվել էր վճարել:
Ազատամարտիկը հիվանդանոցում մեծ աղմուկ էր բարձրացրել, ինչպես ինքն է պնդում, կռիվ էր սարքել, ապա՝ բուժկենտրոնի տնօրենի միջամտությունից հետո անվճար բուժօգնություն էր ստացել:
Այսօր առավոտյան Aysor.am-ի խմբագրություն էր զանգահարել Աշոտ Հակոբյանը,  որպեսզի բուժկենտրոնի ղեկավարությանը ապացուցի՝ ոչ թե ինքն է զանգել ու բողոքել, այլ միջադեպի ականատես լրագրողն է զանգահարել իրեն: Հակոբյանի խոսքով՝ ինքը չի կարդացել երեկվա հրապարակումը, սակայն հիվանդանոցից իրենցից պարզաբանում են պահանջել, թե ինչո՞ւ է բողոքել լրագրողներին:
«Ինձ հիվանդանոցից ասում են՝ ես եմ զանգահարել բողոքել, բայց ես չեմ զանգահարել: Իրենք գիտեն՝ ես եմ բողոքել լրագրողին, բայց լրագրողն է զանգել: Հիմա ինձնից նեղանում են», - ասաց ազատամարտիկը:
Թեև Աշոտ Հակոբյանը ևս մեկ անգամ վերահաստատեց միջադեպի մասին իր նախորդ հայտարարությունները, սակայն խնդրեց ջնջել նյութը:
Ուշագրավ է, որ Aysor.am-ի թղթակցի և ազատամարտիկի զրույցի ողջ ընթացում նրան կողքից ուղղորդում էր Ֆիզիոթերապևտիկ բաժանմունքի «կուրատոր» ներկայացած անձը, որը ի պատասխան մեր բազմաթիվ հորդորներին այդպես էլ չներկայացավ: Նա միայն ասաց, որ վերջերս է աշխատանքի անցել հիվանդանոցում և իր գործը սոցփաթեթները «կուրացիա» անելն է:
Հիվանդանոցի աշխատակիցը պնդում էր, թե Աշոտ Հակոբյանից որևէ մեկը գումար չի պահանջել: «Ես ուզում եմ իմանալ՝ ի՞նքն է ձեզ բողոքել, որ մենք իրեն հրաժարվել ենք անվճար սպասարկել», - հարցրեց նա:
Մեր դիտարկմանը, որ Հակոբյանի մեկնաբանությունը նույնությամբ ներկայացված է նյութում, որի ձայնագրությունները պահպանվել են, վերջինս արձագանքեց. «Նենց չի որ մենք քեզ չենք ձայնագրում: Հիմա թազա նյութ պիտի՞ գրես, քուրիկ ջան: Չանես տենց բան, մենք էս մարդուն իդեալական բուժում ենք տալիս, ինքը շատ գոհ ա»:
Մեր դիտարկմանը, որ առանց զգուշացնելու անձին ձայնագրելը հակաօրինական է, իսկ նոր նյութ, անպայման, հրապարակվելու է և պատրաստ ենք ներկայացնել նաև իր մեկնաբանությունները՝ վերջինս կտրուկ մերժեց՝ հեռախոսը փոխանցելով Հակոբյանին:
Ինքը՝ Աշոտ Հակոբյանը մեզ հետ զրույցի ընթացքում պարբերաբար կրկնում էր, որ այժմ պատշաճ բուժօգնություն է ստանում՝ գովելով բուժկենտրոնի տնօրենին: «Ուզում ա աշխարհն էլ շուռ գա, ես կրկնելու եմ իմ ասածը՝ ինձ ասել են ֆիզիոթերապիայի համար պետք է վճարեմ, կռվով-դավով գնացել եմ տնօրենի մոտ: Մարդն էլ սաղին խառնեց, ասեց՝ տարեք տեղավորեք: Հիմա ինձ ասում են՝ քեզ լավություն ենք արել, դու զանգել բողքում ես... Ի՞նչ միտք ուներ իմ ասածները գցեիք թերթի մեջ... բան էր, ասել եմ: Ես էլի կրկնում եմ՝ կռվով եմ ամեն ինչ արել, մինչև տնօրենի մոտ հասնելը: ...Էլի եմ կրկնում՝ նախարարը շատ վատ բան է արել, որ մեզ զրկել է մեր իրավունքներից՝ գցելով հիվանդանոցները, կռվի մեջ է գցել: Առաջ գնում էինք պետպատվերը վերցնում էինք, սուսուփուս մեր բուժումը ստանում էինք: Հիմա ես եկել եմ ստեղ ու ընկել եմ սկանդալի մեջ: Ո՞վ է մեղավոր՝ իհարկե նախարարը», - ասաց նա՝ հավելելով, որ նախքան այս դեպքը, 7 տարի բուժում է ստացել Կարմիր խաչի առողջարանում:
Հետգրություն
Աշոտ Հակոբյանն առավոտից ավելի քան 5 անգամ զանգահարել է խմբագրություն՝ խնդրելով հեռացնել երեկվա հրապարակումը՝ բայց ոչ այն պատճառով, որ նյութում որևէ անճշտություն կա, այլ այն պատճառով, որ հիվանդանոցի անձնակազմից ոմանք անհարմար դրության մեջ են դրել ազատամարտիկին «մենք քեզ լավություն ենք անում, դու բողոքում ես» տրամաբանությամբ: Անշուշտ, ցանկացած բուժկենտրոնում նման խնդիրներ կարող են լինել, բայց ցավալի է, որ խնդրի լուծման փոխարեն հիվանդանոցի ղեկավարությունը կամ նրանց կողմից նշանակված մարդիկ գնում են քաղաքացու ու լրատվամիջոցի հետ հարաբերություն պարզելու ճանապարհով: Անկախ Աշոտ Հակոբյանի՝ ազատամարտիկ լինելու փաստի հանդեպ ունեցած հարգանքից, Aysor.am-ը չի պատրաստվում հեռացնել հրապարակումը, քանի որ դա դեմ է մեր խմբագրական քաղաքականությանը: Հավելենք, որ խմբագրությունը պահպանել է բոլոր զրույցների ձայնագրությունները և պատրաստ է հրապարակել ցանկացած շահագրգիռ կողմի մեկնաբանություն:

Министр виноват, что я попал в скандал – обратившийся в медцентр «Сурб Григор Лусаворич» ветеран войны представляет новые подробности
19/10/2018 17:07
Aysor.am накануне писал о произошедшем в медицинском центре «Сурб Григор Лучаворич» инциденте в связи с тем, что за оказание физиотерапевтических услуг у обратившегося за медицинской помощью по госзаказу ветерана карабахской войны потребовали деньги, однако участник войны, инвалид третьей группы Ашот Акопян отказался платить.
Ашот Акопян поднял в медицинском центре большой шум, и как утверждает, после вмешательства директора медицинского центра получил бесплатную медицинскую помощь.
Сегодня утром Ашот Акопян позвонил в редакцию Aysor.am, чтобы доказать руководству медицинского центра, что не он пошел и пожаловался, а присутствующий во время инцидента журналист позвонил ему. По словам Акопяна, он не читал вчерашнюю публикацию, однако в больнице у него потребовали объяснения в связи с тем, что пожаловался журналистам.
«Мне из больницы говорят, что я сам пошел, пожаловался, но я не звонил. Они думают, что я пожаловался журналистам, но мне позвонил журналист. Сейчас на меня обижаются», - сказал ветеран войны.
Несмотря на то, что Ашот Акопян вновь подтвердил свое прежнее заявление относительно инцидента, однако попросил удалить статью.
Примечательно, что во время всей беседы корреспондента Aysor.am с ветераном войны его со стороны направлял представившийся куратором «отделения физиотерапии» человек, который в ответ на наши неоднократные призывы так и не назвал своего имени. Он лишь сказал, что недавно поступил на работу в больницу и в его обязанности входит курирование соцпакетов.
Сотрудник больницы утверждает, что у Ашота Акопяна никто не просил денег. «Я хочу знать, он сам вам пожаловался о том, что мы отказались обслужить его бесплатно?» - спросил он.
На замечание, что комментарии Акопяна точь-в-точь представлены в материале, записи сохранены, последний ответил: «Не так, что мы тебя не записываем. Сейчас что, собираешься писать новый материал? Не делай этого, мы предоставляем этому человеку идеальное лечение, он очень доволен».
На наше замечание, что записывать кого-то без предварительного предупреждения является незаконным, а новый материал обязательно будет опубликован и мы готовы представить также его комментарии, он категорически отказался, передав телефон Ашоту Акопяну.
Сам Ашот Акопян в беседе с нами периодически повторял, что сейчас получает надлежащее лечение, восхваляя директора медицинского центра. «Если даже мир перевернется, я буду повторять сказанное – мне сказали, что я должен заплатить за физиотерапию, с большим шумом пошел к директору. А он всех поставил на ноги, сказал, чтобы все устроили. А сейчас мне говорят, мы сделали тебе добро, а ты позволил и жалуешься… Зачем нужно было писать в газете о том, что я сказал … ну сказал что-то. Я опять повторяю, что сделал все со скандалом пока дошел до директора. Я опять повторяю, что министр поступил очень плохо, что лишил нас нашего права, отправив по больницам, ввязал в споры. Раньше мы ходили, получали свой госзаказ и тихо, молча проходили свое лечение. Сейчас я обратился сюда и попал в скандал. Кто виноват в этом, конечно, министр», - сказал он, добавив, что до этого инцидента 7 лет походил лечение в реабилитационном центре Красного Креста.
Ашот Акопян с утра больше пяти раз звонил в редакцию, просив удалить вчерашнюю публикацию, но не потому, что в материале есть какая-то неточность, а поскольку некоторые из персонала больницы поставили ветерана войны в неудобное положение, следуя логике: «мы сделали тебе добро, а ты жалуешься». Несомненно, подобные проблемы могут возникнуть в любом медцентре, однако вызывает сожаление тот факт, что вместо решения проблемы руководство больницы или назначенные им люди идут по пути выяснения отношений гражданином и со средством массовой информации. Независимо от уважения к тому факту, что Ашот Акопян является участником и ветераном карабахской войны, Aysor.am не собирается удалять публикацию, поскольку это идет вразрез с нашей редакционной политикой. Добавим, что редакция сохранила записи всех бесед и готова опубликовать комментарий любой их заинтересованных сторон.