Microsoft-ի համահիմնադիր Փոլ Ալենը մահացել է սեպտիկ շոկից
Microsoft ընկերության հիմնադիրներից մեկի՝ Փոլ Ալենի մահվան պատճառը սեպտիկ շոկն է և իմունիտետի անկումը՝ որպես լիմֆոմայի տեսակներից մեկի հետևանք, հայտնում է TMZ-ն:
Ալենի մահվան վկայականում նշված է, որ մահը գրանցվել է հոկտեմբերի 15-ին ԱՄՆ Արևմտյան ափի ժամանակով 12:35-ին: Մարմինը զննել են Սիեթլի (Վաշինգթոն նահանգ) բժշկական կենտրոնի բժիշկները:
Ալենը Microsoft-ը հիմնադրել է Բիլ Գեյթսի հետ 1975 թվականին: Երբ նրա մոտ առաջին անգամ հիվանդությունն ախտորոշել են, Ալենը ստիպված էր ընկերությունից հեռանալ: Նա պահպանել է բաժնետոմսերի մեծ փաթեթը և շարունակել զբաղվել ակտիվ հասարակական գործունեությամբ: Փոլ Ալենը պարբերաբար փող էր հատկացնում բարեգործական ծրագրերին, հովանավորում էր գիտական հետազոտությունները և Սիեթլում հիմնադրել էր Գիտական ֆանտաստիկայի թանգարանը:
Այս տարվա մարտին հրապարակված Forbes-ի միլիարդատերերի ցուցակում բիզնեսմենը 44-րդ տեղում էր՝ մոտ 20,5 մլրդ կարողությամբ:

Сооснователь Microsoft Пол Аллен умер от септического шока
Причиной смерти одного из основателей компании Microsoft Пола Аллена стал септический шок и подавление иммунитета как результат одной из форм лимфомы. Об этом сообщил в пятницу новостной портал TMZ со ссылкой на заключение, фигурирующее в свидетельстве о смерти Аллена.
Согласно данным портала, смерть соучредителя Microsoft была зафиксирована 15 октября в 12:35 по времени Западного побережья США. Тело осматривали врачи медицинского центра Сиэтла (штат Вашингтон).
Аллен основал Microsoft вместе с Биллом Гейтсом в 1975 году. После того, как у него впервые диагностировали раковое заболевание, Аллен был вынужден уйти из компании. Он сохранил контроль над большим пакетом акций корпорации и продолжал заниматься активной общественной деятельностью. Пол Аллен регулярно выделял деньги на благотворительные программы, спонсировал научные исследования и основал Музей научной фантастики в Сиэтле.
В опубликованном в марте этого года списке миллиардеров Forbes бизнесмен занимал 44-е место с состоянием около $20,5 млрд.