Սպիտակ տունը ցավ է հայտնել Հաշուքջիի սպանության առնչությամբ
Սպիտակ տունը ցավ է հայտնել սաուդացի ընդդիմադիր լրագրող Ջամալ Հաշուքջիի սպանության առնչությամբ և խոստացել է համագործակցություն քննության հետ, հայտարարել է ԱՄՆ նախագահի մամուլի խոսնակ Սառա Սանդերսը:
Ավելի վաղ Սաուդյան Արաբիայի գլխավոր դատախազ Սաուդ ալ Մուաջիբը հայտարարել է, որ լրագրողը մահացել է Ստամբուլում Սաուդյան Արաբիայի հյուպատոսությունում վեճի ժամանակ: Այս գործով ձերբակալվել է 18 սաուդացի, ինչպես նաև պաշտոններից ազատվել են գահաժառանգ արքայազնի գլխավոր օգնականները, այդ թվում՝ընդհանուր հետախուզության ծառայության ղեկավարի տեղակալ Ահմեդ Ասիրին և թագավորական աշխատակազմի խորհրդական Սաուդ ալ Կահթանին:
«Մենք շարունակելու ենք ուշադիր հետևել այս ողբերգական դեպքի միջազգային հետաքննությանը... Մենք վշտացած ենք այն առնչությամբ, որ լսեցինք պարոն Խաշկջիի մահվան հաստատումը, և խորը ցավակցում ենք նրա ընտանիքին, հարսնացուին ու ընկերներին», - ասել է Սառա Սանդերսը:

Белый дом опечален смертью Хашукджи
Белый дом опечален смертью саудовского журналиста Джамаля Хашукджи и обещает сотрудничество с расследованием, заявила пресс-секретарь президента США Сара Сандерс.
Ранее генпрокурор Саудовской Аравии Сауд аль-Муаджиб заявил, что журналист Хашукджи погиб в результате ссоры в консульстве Саудовской Аравии в Стамбуле. По этому делу были задержаны 18 саудовских подданных и отстранены от должностей главные помощники наследного принца — замглавы службы общей разведки Ахмед Асири и советник королевской канцелярии Сауд аль-Кахтани.
"Мы продолжим внимательно следить за международными расследованиями этого трагического инцидента и выступать за правосудие — своевременное, прозрачное и в соответствии с принципом верховенства права. Мы опечалены тем, что услышали подтверждение смерти господина Хашукджи, и глубоко соболезнуем его семье, невесте и друзьям", — добавила она.