Ընտրական օրենսգրքի նախագիծը չընդունվեց
Այսօր կառավարության նախաձեռնությամբ հրավիրված ԱԺ արտահերթ նիստում քննարկված Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագիծը չընդունվեց. Սահմանադրական օրենք համարվող ԸՕ-ի քվեարկության համար անհրաժեշտ 63 ձայնը չապահովվեց և օրինագծին կողմ քվեարկեց ընդամենը 56 պատգամավոր, դեմ էին 3-ը:
Մինչև քվեարկությունը, հիշեցնենք, ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը ընդունէլ էր կառավարության առաջարկությունը և մեկուկես ժամով հետաձգել էր քվեարկությունը, որպեսզի պատգամավորները հասցնեին գալ ու ներկա գտնվել քվեարկությանը: Այդուհանդերձ, պահանջվող քվորումը չապահովվեց, և փաստաթուղթը չընդունվեց:
Օրինագծին դեմ էր Հանրապետական խմբակցությունը, որի պատգամավորների մեծ մասը բոյկոտեցին ու չմասնակցեցին քվեարկությանը: Որոշ վերապահումներ ուներ Դաշնակցություն խմբակցությունը, սակայն կողմ քվեարկեցին: Դաշնակցություն խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանն իր ելույթում կառավարության կողմից օրինագիծը խորհրդարան բերելը համարեց հապշտապ քայլ, պարտադրանք, որից տուժելու է արտահերթ ընտրությունների որակը:
ԱԺ «Ծառուկյան» խմբակցությունը, համաձայն վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հետ կնքած հուշագրի, կողմ քվեարկեց նախագծին: Ի դեպ, հուշագիրը Փաշինյանի հետ կնքած Գագիկ Ծառուկյանը ներկա չէր ԱԺ նիստին, և բնականաբար, քվեարկությանը չմասնակցեց: Օրինագծին կողմ էր նաև Փաշինյանի «Ելք» խմբակցությունը, որի պատգամավոր Ալեն Սիմոնյանը քվեարկությունից առաջ հայտարարեց, որ իրենց համար միևնույնն է՝ նոր, թե հին Ընտրական օրենսգրքով, իրենք պատրաստ են գնալ խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների:
Ուշագրավ է, որ ԱԺ Հանրապետական խմբակցության հիմնականում գործարար թևը ներկայացնող նախկին պատգամավորների մեծ մասը, որոնք վերջերս ստորագրությամբ միացել էին Փաշինյանին, ներկա չէին ԱԺ արտահերթ նիստին:
ԸՕ-ն սահմանադրական օրենք է, որի ընդունման համար անհրաժեշտ է պատգամավորների 2/3-րդի ձայնը, այսինքն՝ 63 պատգամավոր, մինչդեռ խորհրդարանում այսօր առավոտյան գրանցված պատգամավորների թիվը 57 էր:

Проект поправок в Избирательный кодекс не принят в парламенте
На созванном сегодня по инициативе правительства для обсуждения проекта поправок в Избирательный кодекс Армении внеочередном заседании Национального Собрания проект не принят. Необходимые для принятия конституционного закона 63 голоса не были обеспечены, проект был отклонен соотношением голосов  56 «за» и 3 «против».
До голосования, напомним, спикер парламента Армении Ара Баблоян принял предложение правительства и отложил голосование до 17:00, чтобы депутаты имели возможность успеть к голосованию. Тем не менее, необходимый кворум не удалось обеспечить и документ не был принят.
Фракция Республиканской партии, большая часть депутатов которой бойкотировали внеочередное заседание, выступила против законопроекта. Фракции АРФД, несмотря на некоторые оговорки, проголосовала за законопроект. Руководитель фракции АРФД Арман Рустамян в своем выступлении посчитал представленный правительством проект поспешным шагом и принуждением, из-за которого пострадает качество парламентских выборов.
Фракция «Блок Царукян», согласно заключенному с премьер-министром Николом Пашиняном меморандуму, проголосовала за проект. Кстати, заключивший меморандум с Николом Пашиняном глава фракции «Блок Царукян» Гагик Царукян не присутствует на заседании парламента. За законопроект проголосовала также фракция Пашиняна «Елк». Депутат фракции Ален Симонян заявил до голосования, что им все равно, с каким Избирательными кодексом идти на выборы – новым или старым – они готовы к парламентским выборам.
Примечательно, что в парламенте сегодня не присутствовали в основном бывшие депутаты бизнес крыла Республиканской партии, которые недавно заявили о присоединении к Николу Пашиняну.
Отметим, что в парламенте зарегистрировались 57 депутатов, в то время как для принятия конституционного закона необходимо 2/3 голосов от общего числа депутатов – 63 голоса.