Արա Բաբլոյանն ընդունեց կառավարության առաջարկը, և ԸՕ-ի քվեարկությունը մեկուկես ժամով հետաձգվեց
Այսօր կառավարության նախաձեռնությամբ հրավիրված ԱԺ արտահերթ նիստում Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագծի քննարկումն ավարտվելուց հետո այն անմիջապես չդրվեց քվեարկության: Արդարադատության նախարարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Արտակ Զեյնալյանն ԱԺ նիստը վարող ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանին առաջարկեց մինչև 17:30-ը հետաձգել օրինագծի քվեարկությունը, որպեսզի պատգամավորները հնարավորություն ունենան հասնել քվեարկության:
«Ես ընդունում եմ կառավարության առաջարկը և մինչև 17:30-ը տալիս հնարավորություն, որ պատգամավորները հասցնեն մասնակցեն քվեարկությանը, որպեսզի լինի արդար, բնականոն աշխատանք», - հայտարարեց նիստը նախագահող Արա Բաբլոյանը:
Մինչ քվեարկությունը, խորհրդարանակն ուժերի շրջանում տրամադրություններն այսպիսին են՝ օրինագծին դեմ է Հանրապետական խմբակցությունը, որի պատգամավորների մեծ մասը բոյկոտել են ու չեն մասնակցում արտահերթ նիստի աշխատանքներին: Որոշ վերապահումներ ուներ Դաշնակցություն խմբակցությունը, սակայն խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը իր ելույթում հայտարարեց, որ կողմ կքվեարկեն:
ԱԺ «Ծառուկյան» խմբակցությունը, համաձայն վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հետ կնքած հուշագրի, կողմ է նախագծին: Ի դեպ, հուշագիրը Փաշինյանի հետ կնքած Գագիկ Ծառուկյանը ներկա չէ ԱԺ նիստին: Օրինագծին կողմ է նաև Փաշինյանի «Ելք» խմբակցությունը, որի պատգամավոր Ալեն Սիմոնյանը քվեարկությունից առաջ հայտարարեց, որ իրենց համար միևնույնն է՝ նոր, թե հին Ընտրական օրենսգրքով, իրենք պատրաստ են գնալ խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների:
Նկատենք, որ խորհրդարանում գրանցված պատգամավորների թիվը 57 է, մինչդեռ սահմանադրական համարվող Ընտրական օրենսգրքի ընդունման համար անհրաժեշտ է պատգամավորների 2/3-ը, այսինքն՝ 63 պատգամավորի ձայն:

Голосование по Избирательному кодексу отложено на полтора часа
Национальное Собрание на созванном по инициативе правительства внеочередном заседании 22 октября после завершения обсуждений проекта поправок в Избирательный кодекс в первом чтении не вынесло сразу документ на голосование.
И.о. министра юстиции Армении Артака Зейналяна предложил спикеру парламента Ара Баблоян отложить голосование до 17:00, чтобы депутаты имели возможность успеть к голосованию.
«Я принимаю предложение правительства и даю возможность до 17:00, чтобы депутаты успели принять участие в голосовании, и работа прошла в нормальном режиме», - заявил Ара Баблоян.
До голосования по Избирательному кодексу парламентские силы заявили о своей позиции. Фракция Республиканской партии, большая часть депутатов которой бойкотировали внеочередное заседание, выступила против законопроекта. Некоторые оговорки есть также у фракции АРФД, однако руководитель фракции Армен Рустамян заявил, что они проголосуют за проект.
Фракция «Блок Царукян, согласно заключенному с премьер-министром Николом Пашиняном меморандуму, выступает за проект. Кстати, заключивший меморандум с Николом Пашиняном глава фракции «Блок Царукян» Гагик Царукян не присутствует на заседании парламента. За законопроект выступает также фракция Пашиняна «Елк». Депутат фракции Ален Симонян заявил до голосования, что им все равно, с каким Избирательными кодексом идти на выборы – новым или старым – они готовы к парламентским выборам.
Отметим, что в парламенте зарегистрировались 57 депутатов, в то время как для принятия конституционного закона необходимо 2/3 голосов от общего числа депутатов – 63 голоса.