Իտալիայի վարչապետը հավաստիացրել է, որ երկիրը դուրս չի գա ԵՄ-ից
Իտալիան մտադիր չէ դուրս գալ ԵՄ-ից և  եվրոգոտուց: Այդ մասին Իտալիայի վարչապետ Ջուզեպե Կոնտեն  հայտարարել Է Հռոմում Օտարերկրյա մամուլի ընկերակցությունում կայացած մամուլի ասուլիսում:
«Կարդացեք՝ նայելով շուրթերիս,-ասել է նա անգլերենով,- Italexit-ի (Brexit-ի նմանությամբ ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու), Եվրոպայից ու եվրոգոտուց մեր դուրս գալու ոչ մի շանս չկա»:
Եվրոգոտուց Իտալիայի հնարավոր դուրս գալու շուրջ շահարկումները հայտնվել են տակավին Իտալիայում ներկայիս կոալիցիոն կառավարության ձևավորման փուլում, որի մասնակիցներն են «5 աստղ» Շարժումը» և «Լիգա»-ն. կուսակցություններ, որոնք հայտնի են եվրոսկեպտիցիզմով:
Ավելի վաղ Իտալիան Եվրահանձնաժողովի քննարկմանն է հանձնել 2019 թվականի բյուջեի նախագիծը և եռամյա բյուջետային պլանը, որոնցում կառավարությունը սահմանել է բյուջեի դեֆիցիտի այնպիսի մակարդակ, որը գերազանցում է ԵՀ-ի հետ համաձայնեցված շեմային մեծությունները:
Բրյուսելն արդեն Հռոմից պարզաբանումներ է պահանջել բյուջեի նախագծի ծախսային հոդվածների վերաբերյալ, որոնք կարող են խախտել Իտալիայի արտաքին պարտքի կայունությունը: ԵՀ-ում զգուշանում են, որ դա կբերի Իտալիայի արտաքին պարտքի հետագա ավելացման և  դրա սպասարկման հետ կապված բարդությունների, ինչն իր հերթին սպառնալիքի տակ է դնում ամբողջ եվրոգոտին: Բրյուսելն սպառնում է տուգանային ընթացակարգեր կիրառել Հռոմի նկատմամբ:

Премьер Италии заверил, что страна не выйдет из ЕС
Италия не намерена выходить из ЕС и еврозоны. Об этом премьер-министр Италии Джузеппе Конте заявил в понедельник на пресс-конференции в Ассоциации иностранной прессы в Риме.
"Читайте по губам, - сказал он по-английски, - нет никакого шанса на Italexit (по аналогии с Brexit, выходом Великобритании из ЕС - прим. ТАСС), нашего выхода из Европы и еврозоны".
Спекуляции по поводу возможного выхода Италии из еврозоны появились еще на стадии формирования нынешнего коалиционного правительства Италии в составе "Движения "5 звезд" и "Лиги" - партий, которые отличаются евроскептицизмом.
Ранее Италия передала на рассмотрение в Еврокомиссию (ЕК) проект бюджета на 2019 год и трехлетний бюджетный план, в которых правительство установило уровень дефицита бюджета, превышающий пороговые величины, согласованные с ЕК. Брюссель уже запросил у Рима разъяснений по расходным статьям проекта бюджета, которые могут подорвать стабильность итальянского внешнего долга. В ЕК опасаются, что это приведет к дальнейшему увеличению внешнего долга Италии и сложностям с его обслуживанием, что, в свою очередь, ставит под угрозу всю еврозону. Брюссель грозит введением штрафных процедур в отношении Рима.