Հայաստանը ԵԱՏՄ անդամ երկրների հետ առևտրի տեմպի կայուն աճ ունի. Նիկոլ Փաշինյան
Հայաստանը ԵԱՏՄ անդամ երկրների հետ առևտրի տեմպի կայուն աճ ունի, այսօր Երևանում մեկնարկած «Եվրասիական շաբաթ» միջազգային համաժողովի բացմանն ասաց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը:
«Թվերը խոսում են իրենք իրենց փոխարեն՝ Հայաստանից ԵԱՏՄ անդամ երկրներ արտահանման ծավալը 2018թ. հունվար-հունիս ամիսներին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 31,3 տոկոսով՝ կազմելով 351,9 մլն դոլար», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանն՝ ընդգծելով, որ աճը ձևավորվել է ԵԱՏՄ անդամ գրեթե բոլոր երկրների շուկաների շնորհիվ:
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարն ընդգծեց՝ համաժողովը տեղի է ունենում Հայաստանի համար մի ժամանակահատվածում, երբ երկրում քաղաքական ու տնտեսական համակարգի խորը փոխակերպում է ընթանում:
«Ակնհայտ է, որ այդ համակարգերը որոշվում են՝ հաշվի առնելով ԵԱՏՄ ինտեգրացիոն ներուժը: Այս ֆորումը կարող է լավ հարթակ լինել՝ այդ ինտեգրացիոն գործընթացի միջանկյալ արդյունքների ամփոփման համար: Հատկապես՝ ԵԱՏՄ խորհդրի նախագահությունը Հայաստանին փոխանցելուն ընդառաջ», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանն՝ ավելացնելով.
«Հայաստանն արդեն սկսել է քննարկել այն հարցերը, որոնք, որպես առաջնահերթություն, պատրաստվում է ներկայացնել իր նախագահության ընթացքում»:
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը համոզմունք հայտնեց, որ համաժողովը կարող է պայմանագրերի կնքման ու նոր գործնական կապերի հաստատման հարթակ դառնալ:
«Համաժողովին այսօր մասնակցում է ավելի քան 300 հայկական ընկերություն, որոնք պատրաստ են ԵԱՏՄ գործընկերների հետ երկարաժամկետ համագործակցության: Հենց այս գործարարների ներկայությունն էլ հավաստում է համաժողովի կարևորության մասին», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա համաժողովի մասնակիցների ուշադրությունը հրավիրեց մի քանի հարցի վրա՝ հույս հայտնելով, որ դրանք քննարկման առարկա կդառնան.
«Առաջին՝ այս տարի ԵԱՏՄ անդամ երկրներն ու Իրանը ստորագրել են ժամանակավոր համաձայնագիր՝ որպես առաջին քայլ Իրանի հետ ազատ տնտեսական գոտի ձևավորելու համար: Հայաստանը ԵԱՏՄ անդամ միակ երկիրն է, որն Իրանի հետ ընդհանուր ցամաքային սահման ունի: Ընդհանուր սահմանի առկայությունն ու Իրանի հետ սահմանին՝ Մեղրիում, ազատ տնտեսական գոտու առկայությունը ստեղծում են լրացուցիչ ազդակներ առևտրատնտեսական կապերի զարգացմանը: Մենք կարող ենք գործող հարթակ դառնալ Իրանի ու ԵԱՏՄ անդամ երկրների միջև վստահելի առրտրատնտեսական կապերի հաստատման համար: Երկրորդ՝ կարևոր ենք համարում, որ միությունը շարունակի բանակցությունները ազատ առևտրի վերաբերյալ պայմանագրերի կնքման ուղղությամբ այն երկրների հետ, որոնք միտված են համագործակցության ԵԱՏՄ բոլոր անդամ երկրների հետ: Այս համատեքստում մենք պատրաստ ենք ակտիվ ներգրավվել ԵԱՏՄ-Եգիպտոս բանակցություններին», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանն՝ ավելացնելով, նաև բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացման կարևորույթունն ու դրա կարևորությունը հատկապես Հայաստանի համար:

Armenia has registered stable trade growth with the Eurasian Economic Union (EAEU) member states, acting Prime Minister Nikol Pashinyan said at the opening of Eurasian Week international conference in Yerevan.
“In January-June 2018 the export volume from Armenia to the EAEU countries grew by 31.3% making 351,9 million USD,” Nikol Pashinyan said, adding that this growth has been registered thanks to the markets of all the EAEU countries.
The acting PM also stressed that the conference takes place during an important period for Armenia when deep transformations are taking place in country’s both political and economic systems.
“It is obvious that these systems are being outlined with the consideration of EAEU integration potential. This forum may be a good platform for summing up the medium results of this integration process, especially ahead of passing the presidency of the EAEU Council to Armenia,” Pashinyan said.
“Armenia has already started discussions of issues which will be its priorities in the organization during its presidency,” he said.
“Today more than 300 Armenian companies are participating in the event ready for long-term cooperation with the EAEU. The presence of these businessmen proves the importance of this conference,” Pashinyan said.
He also drew the attention of the participants to several issues, voicing hope that they will also become subject for discussion.
“The first is that the EAEU member states and Iran have signed temporary agreement as a first step for forming free economic zone with Iran. Armenia is the only country in the organization which has land border with that country. The existence of the common border and the creation of free economic zone in Meghri [bordering Iran] creates additional impetus for development of trade economic relations,” he stressed, adding that Armenia can become an acting platform for establishment of reliable trade-economic ties between Iran and the EAEU member states.
“The second important issue is continuation of negotiations over signing free trade agreements with all the countries who want to boost their cooperation with all the member states of the organization. In this regard we are ready to involve Egypt in the process,” Pashinyan said, stressing its significance regarding its developed high technology sector and its importance for Armenia in particular.