Մարդիկ կոմպոտ անելու համար ավելի երկար են պատրաստվում տանը, այստեղ 24 ժամում ուզում են 2-րդ ընթերցմամբ Ընտրական օրենսգիրք անցկացնել. Աշոտյան (Տեսանյութ)
22/10/2018 12:34
Ազգային ժողովի այսօրվա նիստը կայացավ ՀՀԿ-ական պատգամավորների ներկայության շնորհիվ, Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Հանրապետական» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Աշոտյանը։
«Հիմա եթե մեր այսօրվա իշխանությունները չեն կարողանում կայացնել քաղաքական ստույգ որոշում, իրենք ի՞նչ են ուզում՝ արտահերթ ընտրություննե՞ր, թե՞ փոփոխված Ընտրական օրենսգիրք», - ասաց Արմեն Աշոտյանը։
Նա նշեց՝ Ընտրական օրենսգիրքը խոշոր փոփոխություններով, եթե ընդունվի էլ, առանց քաղաքական կոնսենսուսի ընդունվի, կստացվի, որ հակասում է ժողովրդավարության դասական կանոններին։
«Այսօր մենք, երևի թե, դա չենք զգում, բոլորս ուրախ ենք, հետհեղափոխական ենք, էյֆորիա ենք, վարչապետը լայվ կմտնի, նորից մի բան դզի կանցնի, կգնա, բայց դա հարցն ուղղելո՞ւ է», - նշեց ՀՀԿ-ական պատգամավորը։
Արմեն Աշոտյանն ասաց, թե ոչ մի թավշյա իշխանափոխություն չի կարող փոխել եվրոպական դասական ժողովրդավարության կանոնը։
«Ինչքան ուզում եք Արարատ Միրզոյանը գնա Վենետիկ, ինչքան ուզում է Նիկոլ Փաշինյանը մտնի լայվ, ինչքան ուզում եք մարդ բերեք պատուհանի տակ ինձ հիշատակեք, դա չի փոխվելու, դա դասական քաղաքագիտական կանոն է», - նշեց Արմեն Աշոտյանը։
Նա ընդգծեց՝ եթե ուզում եք հապճեպ խորհրդարանական ընտրություններ, ապա, ինչպես նշեց Վենետիկի հանձնաժողովի քարտուղար Ջիաննի Բուքիքիոն, լրջագույն Ընտրական օրենսգրքի լրջագույն փոփոխություններ անել չեք կարող։
«Կարող եք քվեարկել տալ, կարող եք էլի ճնշել պատգամավորներին, համոզել, բերել, նստեցնել, խնդրել, բայց դա չի լինելու այն, ինչի մասին դուք խոստանում էիք հայ հասարակությանը», - ասաց Ա. Աշոտյանը։
«Հանրապետական» խմբակցության պատգամավորն ասաց, թե Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունը ինքնանպատակ չէ։
«Բոլոր նախկին ընտրությունները քըխ էին, էս ընտրությունները լավն են լինելու, օքեյ, ո՞նց, էս ձևո՞վ, կներեք, մարդիկ կոմպոտ զակատ անելու ավելի երկար են պատրաստվում տանը, այստեղ 24 ժամում ուզում են երկրորդ ընթերացմամբ Ընտրական օրենսգիրք անցկացնել», - ասաց Ա. Աշոտյանը։

У людей подготовка к консервированию компотов дома длится дольше, а здесь за 24 часа хотят провести во втором чтении Избирательный кодекс – Армен Ашотян
22/10/2018 13:40
Сегодняшнее внеочередное заседание парламента состоялось благодаря присутствию депутатов Республиканской партии Армении (РПА), заявил сегодня в парламенте журналистам депутат фракции РПА Армен Ашотян.
«Как быть, если наши сегодняшние власти не могут принять четкое политическое решение о том, чего они хотят – внеочередные выборы или измененный Избирательный кодекс?» - отметил Армен Ашотян.
Он подчеркнул, что если Избирательный кодекс Армении будет принят без политического консенсуса, то это будет противоречить классическим правилам демократии.
«Сегодня, возможно, мы этого не чувствуем, мы все рады, постреволюционеры, в эйфории, премьер выйдет в прямой эфир, скажет снова что-то и все пройдет, но разве от этого что-то изменится?» - сказал депутат.
Армен Ашотян заявил, что бархатная смена власти не может изменить правила классической европейской демократии.
«Арарат Мирзоян может сколько угодно ехать в Венецию, Никол Пашинян может выходить в прямой эфир, сколько хочет, можете приводить сколько угодно людей под мои окна и упоминать меня, но это не измениться, поскольку является классическим политическим правилом», - отметил Армен Ашотян.
Он подчеркнул, что если хотите поспешных парламентских выборов, то как отметил председатель Венецианской комиссии Джанни Букиккио, – серьезнейших изменений серьезнейшего Избирательного кодекса сделать не сможем.
«Можете заставить проголосовать, можете опять оказать давление на депутатов, уговорить, привести, посадить, попросить, однако это не будет тем, что вы обещали обществу Армении», - сказал Армен Ашотян.
Депутат отметил, что изменение Избирательного кодекса не является самоцелью.
«Все прежние выборы были "плохими", а эти выборы будут хорошими… ладно, но как? Подобным образом? Извините, но у людей подготовка к консервированию компотов дома длится дольше, а здесь за 24 часа хотят провести Избирательный кодекс во втором чтении», - заявил Армен Ашотян.