Նորվեգիայում մահացել է Հիտլերի՝ ատոմային ռումբի արտադրության պլանները խափանած դիվերսանտը
99 տարեկանում մահացել է նորվեգացի Յոահիմ Ռենեբերգը, ով Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ պայքարել է հիտլերյան կոալիցիայի դեմ, հայտնում է Reuters-ը:
Ռենեբերգը մասնակցել է այն գործարանի ոչնչացման գործողությանը, որը ծանր ջուր կամ դեյտերիումի օքսիդ էր (D2O) արտադրում՝ նյութ, որը կարող էր կիրառվել ատոմային ռումբի արտադրության համար:
Գործակալության տվյալով՝ Ռենեբերգը 23 տարեկան էր, երբ 1943 թվականին նրան ուղարկեցին մասնակցելու «Գաներսայդ» գործողությանը, որի ընթացքում խմբի մասնակիցները Նորվեգիայի Վեմորկում ներթափանցեցին Norsk Hydro ընկերության տարածք և ոչնչացրեցին ծանր ջրի արտադրության գործարանը: Դա գործարանը ոչնչացնելու դիվերսանտների երկրորդ փորձն էր. առաջին խումբը բռնվել և մահապատժի էր ենթարկվել՝ նույնիսկ չհասցնելով ներթափանցել ձեռնարկության տարածք:

В Норвегии умер диверсант, сорвавший планы Гитлера по производству атомной бомбы
Норвежец Йоахим Реннеберг, сражавшийся против гитлеровской коалиции во время Второй мировой войны, скончался в воскресенье в возрасте 99 лет, сообщает агентство Reuters.
Реннеберг принимал участие в операции по уничтожению завода, производившего тяжелую воду, или оксид дейтерия (D2O), - вещество, которое могло быть применено для производства атомной бомбы.
По данным агентства, Реннебергу было 23 года, когда в 1943 году его отобрали для участия в операции "Ганнерсайд", в ходе которой участники группы проникли на территорию и уничтожили завод по производству тяжелой воды компании Norsk Hydro в норвежском Веморке. Это была вторая попытка диверсантов уничтожить завод - первая группа была захвачена и казнена, даже не успев проникнуть на территорию предприятия, отмечает Reuters.