Նոր կառավարության միասնական դիրքորոշում չկա աջ ղեկով մեքենաների ներմուծման արգելքի շուրջ. Հակոբ Արշակյան
22/10/2018 11:16
Ազգային ժողովի դիմաց բողոքի ակցիա են իրականացնում «Ղեկը աջ» նախաձեռնության անդամները. պահանջում են վերացնել աջ ղեկով մեքենաների ներմուծման արգելքը։
Ակցիայի մասնակիցների խոսքով՝ այժմ մոտ 150 մեքենա կանգնած է սահմանում, իսկ 2500 մեքենա՝ Վրաստանի տարբեր քաղաքներում։
Ակցիայի մասնակիցներին լսելու էր եկել ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարի պաշտոնակատար Հակոբ Արշակյանը։
Մինչ այդ, նախաձեռնության անդամներին էր մոտեցել Ազգային ժողովի «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը։
Մարուքյանը նախարարի պաշտոնակատարից հետաքրքրվեց, թե նոր կառավարության դիրքորոշումն այդ խնդրի շուրջ ո՞րն է։
«Նոր կառավարության միասնական դիրքորոշում այս հարցի շուրջ չկա, որովհետև չի եղել քննարկում», - ասաց Հակոբ Արշակյանը։
Նա ասաց, թե ինքը խոսել է ոստիկանության հետ ու պետավտոտեսչությունն ասել է, թե իրենք կտրուկ դեմ են, որ աջ ղեկով մեքենաները շահագործվեն։
«Ոստիկանությունը դեմ է, ասում է՝ գտնում են, որ դրանք վտանգավոր են ու ես, որպես նախարար, կարող եմ ասել, որ մեր ճանապարհների ամբողջ կահավորանքը ձախ ղեկով մեքենաների համար է», - ասաց նախարարի պաշտոնակատարը։

В новом правительстве нет единой позиции относительно запрета на импорт праворульных машин – Акоп Аршакян
22/10/2018 12:35
Перед парламентом Армении сегодня проходит акция протеста членов инициативы «Правый руль», которые требуют отменить запрет на импорт праворульных машин.
По словам участников акции, около 150 машин стоят на границе, в Грузии ежедневно начисляется штраф в размере 10 тысяч драмов, еще 2500 машин простаивают в разных городах Грузии.
К участникам акции протеста приехал и.о. министра транспорта, связи и информационных технологий Акоп Аршакян.
До этого к членам инициативы подошел депутат парламента от фракции «Елкд Эдмон Маркян. Он поинтересовался у и.о. министра о позиции нового правительства по данному вопросу.
«В новом правительстве нет единой позиции по этому вопросу, поскольку не было обсуждения», - сказал Акоп Аршакян.
Он сообщил, что говорил с полицией и госавтоинспекция заявила, что категорически против эксплуатации праворульных машин.
«Полиция выступает против, они считают, что праворульные машины представляют опасность. Как министр я могу лишь сказать, что элементы обустройства наших автомобильных дорог предназначены для машин с левосторонним рулем», - отметил он.