Իրանի նավթի նախարար. ԱՄՆ-ի հակաիրանական պատժամիջոցները անկայուն կպահեն նավթաշուկան
Նավթի համաշխարհային շուկան անկայուն կմնա այնքան ժամանակ, քանի դեռ կգործեն Վաշինգտոնի պատժամիջոցները Թեհրանի դեմ, հայտարարել է Իրանի նավթի նախարար Բիժան Նամդար Զանգանեն:
«Այնքան ժամանակ, քանի դեռ ԱՄՆ-ը կպահպանի նավթային պատժամիջոցները Իրանի՝ ածխաջրածինների խոշորագույն համաշխարհային մատակարարներից մեկի դեմ, վառելիքի շուկայում անկայունություն կդիտվի»,- Զանգանեի խոսքը մեջբերել է Tasnim գործակալույթունը: Նախարարն ընդգծել է, որ «ոչ մի երկիր ի զորու չէ Իրանի բաժինը փոխարինել նավթի համաշխարհային շուկայում»:
Նա նշել է, որ իրանական նավթի արտահանումը զրոյացնելը, ինչին ձգտում է հասնել ԱՄՆ-ի վարչակազմը, անհնարին է: «Մենք աչքի ենք ընկնում նրանով, որ կայուն մեր հաճախորդներին ապահովում ենք վառելիքով», - ասել է Զանգանեն:
Այն բանից հետո, երբ Միացյալ Նահանգները մայիսին դուրս եկավ իրանական միջուկային ծրագրի վերաբերյալ համաձայնագրից եւ հայտարարեց Իսլամական Հանրապետության նկատմամբ բոլոր պատժամիջոցների վերականգման մասին, Վաշինգտոնը փորձում է համոզել իր դաշնակիցներին մինչև ընթացիկ տարվա նոյեմբերի 4-ը լիովին հրաժարվել իրանական նավթի ներմուծումից:
Մինչդեռ Իրանի ազգային նավթընկերության (NIOC) ղեկավար Աքի Քարդորը հայտարարել է, որ Թեհրանը չի պլանավորում նվազեցնել նավթի արդյունահանման ծավալը, չնայած ԱՄՆ-ի կողմից նոր պատժամիջոցների սահմանման սպառնալիքին: Նրա խոսքով՝ Իրանը կշարունակի արդյունահանումը, «օգտագործելով իր ունեցած բոլոր հզորությունները», և երկիրը խնդիրներ չի ունենա նավթի վաճառքից դրամական միջոցների ստացման հարցում:

Министр нефти Ирана: санкции США против Ирана будут сохранять нефтяной рынок нестабильным
Мировой рынок нефти останется нестабильным до тех пор, пока будут действовать санкции Вашингтона против Тегерана,  заявил министр нефти Ирана Бижан Намдар Зангане.
"До тех пор, пока США сохраняют нефтяные санкции против Ирана, одного из крупнейших мировых поставщиков углеводородов, на рынке топлива будет наблюдаться нестабильность", - приводит слова Зангане агентство Tasnim. Министр подчеркнул, что "ни одна страна не способна заместить долю Ирана на мировом рынке нефти".
Он отметил, что свести к нулю экспорт иранской нефти, чего добивается администрация США, невозможно. "Мы отличаемся тем, что стабильно обеспечиваем топливом своих клиентов", - сказал Зангане.
Президент Дональд Трамп 8 мая объявил о выходе Вашингтона из Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) - сделки, которая была заключена в 2015 году и ограничивала ядерные разработки Тегерана в обмен на отмену санкций Совета Безопасности ООН и односторонних ограничительных мер, введенных США и ЕС. Трамп пообещал не только вернуть прежние санкции, но и ввести новые, а Госдепартамент США в связи с этим сообщил о намерении Вашингтона свести к нулю доходы Ирана от экспорта нефти с помощью энергетических санкций, которые, как ожидается, будут возобновлены 4 ноября.