Հայտնաբերվել է Ալցհայմերի հիվանդությունը հաղթահարելու դեղամիջոց
ԱՄՆ-ի Կալիֆոռնիայի համալսարանի մի խումբ գտնականներ հայտնաբերել են մի դեղամիջոց, որն ունակ է հաղթելու Ալցհայմերի հիվանդությունը: Նրանց հետազոտությունը հրապարակված է Nature Chemistry հանդեսում։ Ալցհայմերի հիվանդության գլխավոր առանձնահատկություններից մեկն, այսպես կոչված, բետա ամիլոիդի սպիտակուցի կուտակումն է ուղեղում, որը ճանաչողական խանգարումներ է առաջացնում:
Այն ստեղծում է թիթեղիկների նմանակ և ուղեղի մակերևույթին միանում եզակի սպիտակուցների հետ, ինչը հանգեցնում է բջիջների զանգվածային ոչնչացման: Գիտնականների հայտնաբերած դեղն արգելակում է այդ թիթեղիկների ամրացմանն ուղեղի բջիջներին և, համապատասխանաբար, կանխում է դրանց ոչնչացումը: Համապատասխան նյութը գտնելու համար գիտնականներն ուսումնասիրել է ավելի քան 32 հազար զանազան դեղամիջոց, որոնցից ամենախոստումնալիցը եղել է ALI6 դեղը:
Այդ միջոցը գիտնականները փորձարկել են մկների վրա: Թեստերի ընթացքում պատրաստուկը գրեթե լիովին կանխել է բջնջների՝ բետա-ամիլոիդի հարուցած ոչնչացումը: Բացի դրանից, գիտնականների խոսքով՝ ALI6-ն ունի երկու կարևոր առանձնահատկություն: Մասնավորապես, այն թունավոր չէ մարդու համար, նաև ունակ է արյունահոսքից անցնելու ուղեղ, ինչն այն դեղերի կարևորագույն հատկություններից մեկն է, որոնք կոչված են պայքարելու Ալցհայմերի հիվանդության դեմ: Գիտնականներն ընդգծում են, որ դեղամիջոցի արդյունավետությունը հաստատելու համար անհրաժեշտ է մի շարք թեստեր անցկացնել կենդանիների մասնակցությամբ, նախքան այն մարդկանց վրա փորձարկելը:

Обнаружено лекарство, способное победить болезнь Альцгеймера
Группа ученых из Калифорнийского университета в США открыла лекарство, способное победить болезнь Альцгеймера. Их исследование опубликовано в журнале Nature Chemistry.
Одна из главных особенностей болезни Альцгеймера — накопление в мозге так называемого белка бета-амилоида, который вызывает когнитивные нарушения. Он создает подобие бляшек и контактирует с уникальными белками на поверхности клеток мозга, что приводит к массовой гибели клеток.
Открытое учеными лекарство препятствует прикреплению этих бляшек к клеткам мозга и, соответственно, предотвращает их гибель.
Чтобы найти подходящее вещество, ученые изучили более 32 тысяч различных лекарственных средств, из которых самым многообещающим оказалось лекарство ALI6. Это средство ученые испытали на мышах. В ходе тестов препарат почти полностью предотвратил гибель клеток, вызванную бета-амилоидом.
Кроме того, по словам ученых, ALI6 имеет две важных особенности. В частности, оно не токсично для человека, а также способно переходить из кровотока в мозг, что является одним из важнейших свойств для лекарств, призванных бороться с болезнью Альцгеймера.
Ученые подчеркивают, что для подтверждения эффективности средства еще необходимо провести ряд тестов с животными, прежде чем испытывать его на людях.